Yok artık! Robocop Gardian...

Yok artık! Robocop Gardian...
Robot sensörlü korucular, gardiyanların yükünü hafifletmek ve anormal davranışlı suçluları tespit etmek için Güney Kore hapishanelerinde devriyeye çıkacak.

Anormal davranış tespit etmek için Robot korumalar önümüzdeki günlerde Güney Kore hapishanelerinde görev başında. Bir grup bilim adamı Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen proje kapsamında 1 milyar Won (yaklaşık 850.000$) bütçe yardımı ile robot koruma geliştirdi. Robotlar 1,5 metre yükliğinde ve dört tekerlek üzerinde olacak ve çoğunlukla geceleri çalışacak. Robotlarda ayrıca uzak bir konuşma fonksiyonu yardımı ile memurlar ve mahkumlar iletişime geçebilecek. Güney Kore adalet bakanlığı ise projeye tam destek vererek projenin öncülüğünü yaptı.
Yapılan açıklamada Robotlar, intihar davranışı ve şiddet gibi anormallikleri tespit edecek ve tespitler görevli memurlara anında rapor edilecek denildi. Kyonggi Üniversitesi'nden Profesör Lee Baik-Chul robot korumaların aktif göreve başlaması ile insan korumaların yükünün hafifleyeceğini ve insan korumaların daha çok düzeltme ve rehabilitasyon çabalarına odaklanacağını belirtti. Lee, robotlara yüklenen yazılımın bundan sonra mahkumlar için daha kullanıcı dostu bir görünüme geçmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Gelişimi tamamlanan üç robot önümüzdeki Mart ayında Poyang şehrindeki bir cezaevinde test edilecek. Bundan önceki modellerde Kuzey Kore sınırında nöbet tutan robotdan, okullarda İngilizce öğreten robota ve bir ev temizleyen robot tasarlanmıştı.  Güney Kore yapmış olduğu bu tür projeler ile robotik bir dünya lideri olmayı haketmiş.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi