Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre şirket internet siteleri

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre şirket internet siteleri
1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre şirketlerin internet siteleri nasıl olmalıdır?

İnternet sitesi olma zorunluluğu Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. Sermaye şirketleri (anonim şirketler, limited şirketler ve sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketler) bu uygulamadan sorumludur. Ancak konunun başında hatırlatmakta yarar var ki, kanunun internet sitesi ile ilgili bu kısmı 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe girecektir. Hatta bazı duyumlara göre bu kanun üzerinde bazı revizyonlar da yapılacak. Kanunun amacı, bir internet sitesinin herkesin her yerden kolayca erişebildiği bir veri ortamı olmasından dolayı şirketler hakkında bilgi takibinin yapılabilir duruma getirilmesidir. Yasaya uymayarak site yaptırmayan ya da eksik bilgiler içeren site yaptıran firma sahiplerine, tüm ortaklarına ve müdürlerine 6 aya kadar hapis ve para cezaları uygulanacaktır. 

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na uygun bir internet sitesinde hangi bilgiler bulunmalıdır?

Öncelikle internet sitenizin hızlı ve verimli bir şekilde güncellenebilmesi için mutlaka yönetici paneli olmalıdır. Kanundaki düzenleme ve değişikliklere uyum sağlamalı, geliştirilebilir olmalıdır. Ancak yönetici paneli olmadan da kanuna uyumlu bir internet sitesi inşâ edilebilir. Kontrol paneli olursa içeriklerin güncellenebilmesi çok daha kolay ve teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan halledilebilecektir.   internet sitesi yayını kesintisiz olmalıdır. Burada alan adı barındırma (Hosting) hizmeti alınan firmanın iyi seçilmesi gerekmektedir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na uygun internet sitesi hizmeti almak için techDestek departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Yasaya göre internet sitesi içeriğinde,

Website

  • 3 yıllık finansal tablolar
  • Kanunen şirketin vermesi gereken ilanlar
  • Pay sahipleri veya ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar
  • Yönetim kurulu ile genel kurul toplantılarının bilgileri
  • Ortaklara veya pay sahiplerine sunulması gereken belgeler
  • Her türlü çağrı, oy verme, basın açıklamaları.
  • Finansal tablolar

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha vardır ki kanunda web sitesi değil, internet sitesi adıyla bir tanımlama yapılmıştır. Buradaki mantık sitelerin illa da yukarıdaki özellikleri bir web sitesi olarak uygulama zorunluluğu yoktur. Dilerlerse web sitesi gibi bir uygulama (apps) da oluşturabilirler. Ancak burada kanunun revizyonundan sonra daha detaylı bilgilere sahip olabileceğiz. Zira sadece IOS platformu için bir uygulama geliştirilip App Store'da yayınlanması yeterli olmayacaktır. 

Bir diğer göz ardı edilmemesi gereken detay ise internet sitesi zorunluluğunun alan adı (domain) bazında (.com.tr) bir zorunluluk olmayışıdır. Zira Türkiye'de çok sayıda aynı isimli firma bulunmaktadır ve önce davrananın ilgili ismi tescil ettirip diğer kalan firmaların internet sitesi yayınlayamaması gibi bir durum olamaz. İnternet sitenize uygun isim ve uzantıyı seçebilirsiniz.

Mevcut internet siteniz varsa nelere dikkat etmelisiniz?

Bu kanuna göre içeriğinde site sahiplerinin değişiklik yapamadığı internet siteleri kullanılamaz hale gelecektir. Sadece firma bilgilerinin yayımlandığı bir internet sitesi yeterli olmayacaktır. İnternet sitenizde kanunun belirttiği içerikler güncel olarak şirket sahipleri/ortakları tarafından yayımlanmak zorundadır. Bu içerikler tüm kamuoyuna açık halde olmalıdır. Bu mantıkla ister bünyenizde bir bilgi işlem personeli bulundurur, ister yönetim panelli ve TTK'ya uyumlu bir internet sitesi yaptırır ve güncellemeleri kendi bünyenizde teknik olmayan kişilere yaptırırsınız. Ya da bu işi tamamen dış kaynak kullanımı ile çözer hem internet sitesini inşa ettirir, hem de güncellemelerini ilgili kuruma yaptırabilirsiniz.

Resmi gazetede yayınlandığı haliyle kanun bilgilerine erişmek için tıklayınız.

Tech Çekirdek ekibinin kanunun ilk çıktığı dönemlerindeki internet sitesi madde özetleri ile ilgili yazıları için tıklayınız.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na uygun internet sitesi hizmeti almak için techDestek departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi