Yabancılar da bizi konuşuyor

Yabancılar da bizi konuşuyor
Yabancılar da Twitter'da Fransa ile olan durumuzu konuşuyor.

Malumunuz gündem Fransa'nın yasa tasarısının kabulu ve bizim buna göstereceğimiz tepki. Bu sadece bizim gündemimiz değil. Twitter'da gün boyunca Fransa ile alakalı derlediğim Tweetleri paylaşacağım sizlerle aralarında bazıları gündemle alakalı olmamasına rağmen çok ilgi çekiciler.

Bildiğiniz gibi Başbakan Erdoğan, Fransa'dan Cezayir ve Ruanda'da yaptığı soykırımları açıklamasını istemişti daha önce. Konuyla alakalı pek çok kişi fikirlerini paylaştı bunlardan bir kısmı Başbakan'ın görüşünü destekleyip kanıtlar cinsten, bir kısmı ise bunun aksi yönünde düşünceler içermekte.

1

Son Tweet Başbakan Erdoğan'ın Fransa'yı soykırım ile suçlayarak bu işi çirkinleştirdiğini söylüyor. Borzou Daragahi 3 kez Pulitzer ödülünde finalist olmuş bir haberci. 

2

Ancak bir başka yazar üstelik Fransız biri, Başbakan'ın iddasını kanıtlar yönde paylaşımda bulundu. Laurel Zuckerman Cezayir'de yapılan işkenceleri anlatan generalin ismini paylaştı.

3

Bir başka Alman gazeteci A. Bock Fransa'nın yaptığının ucuz seçim taktiği olduğunu ve Türkiye'nin Fransa'dan rahatsız olmaması gerektiğini paylaştı. En alt bulunan paylaşım ilgimi çekti, Ines Bel Aiba bir Fransız gazetisinin Kahire bürosunda çalışmakta; paylaşıma göre Libya ile Fransa arasında Libya'nın Sağlık Hizmetlerini iyileştirme yönünde bir anlaşma imzalanmış. Libya'nın savaştan önce 5 milyon civarında nufüsu ve yaklaşık 70 tane hastanesi vardı. Bu kadar büyük bir anlaşma hem seçim öncesi hem de hemen altta göreceğiniz paylaşıma göre Fransız ekonomisi bu kadar kötüyken, Fransa gerçekten şanslı olsa gerek!

4

Angelique Chrisafis, The Guardian'ın çalışanı ve paylaşımına göre Fransa son 30 yılın en kötü ekonomisini yaşamakta, bu konuda da en kötümser ülke konumunda.

Durumla ilgi Cezayir basınıda Başbakan'ın konuşmasını içeren yazıyı paylaştı.

5

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi