winsxs klasörünü silmek ya da küçültmek

winsxs klasörünü silmek ya da küçültmek
Boyutu 20 GB'a kadar yükselebilen winsxs klasöründen kurtulmak ister misiniz?

winsxs windows xp ile gelen bir kalasör. Vistada ciddi anlamda rahatsız edici olabiliyor. Sistem diskinizden 20 GB'lık bir kısmı işgal etmesi hiç hoş değil. Yeni kurulan programların, windowsun yaptığı güncelemelerin vs. DLL dosyalarını farklı dillerde bu klasörde tuttuğu yetmediği gibi güncel versiyonlarını indirip onlarında farklı dillerdeki hallerini kaydedip eski versiyon dosyalarınıda tutmaya devam ediyor.

Şimdi Vista kullanıyorsanız;  "COMPCLN" komutu yardımı ile SP için saklanan dosyaları silerek bu 10gb lık klasörü 1GB gibi bir seviyeye indirebilirsiniz. 

Eğer Windows 7 kullanıyorsanız; bu klas daha küçük boyutta yer kaplamasını istiyorsanız bu durumda aşağıdaki komutu kullanabilirdiniz.

İllaki bu kalasörü silmek istiyorum diyorsanız;

komut komut satırına sırayla bu komutları girin

cd c:\windows\winsxs 

takeown /A /F *.* /r 

icacls * /grant Administrator:(F) /t /c 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi