Windows'da uygulama internet izni

Windows'da uygulama internet izni
Windows 7 ve Windows 8 de kullandığımız uygulamaların internete erişim izni nasıl verilir?

Microsoft işletim sistemlerinde kullanılan uygulamalar bazen internete erişmek için izin vermek gerekebilir. Güncelleme kontrolleri başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı uygulamalar interneti kullanmak isteyebilirler.

Uygulamalara internete erişim izni verm Windows 7 ve Windows 8 güvenlik özellikleri ile bilgisayar kullanıcılarının daha sık karşılaştığı bir sorun olmuştur. Bir kaç basit adımda size nasıl bu sorunun üstesinden gelebileceğinizi anlatıcam.

Öncelikle Denetim masasından Windows Firewall'u açmanız gerekiyor. Her adımda aşağıdaki gibi ekran görüntülerini bulabiliceksiniz. Ekran resimleri maalesef ingilizce fakat simgeler yardımıyla yine işimizi rahatlıkla halledebiliriz.

windows firewall da uygulamalara internet erişim izni

Windows firewall'u açtıktan sonra ekrana gelen pencereden aşağıdaki ekran resminde işaretlenen butona tıklanıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer bulmakta zorlanırsanız "uygulamalara firewall üzerinde izin ver" gibi bir buton olması gerekiyor.

windows firewall da uygulamalara internet erişim izni

Yukardaki adımı da geçtikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Öncelikle yapmak gereken aşağıdaki görselde 1 numara ile işaretlenmiş butona basmak. Bunun amacı varsayılan ayarların değiştirilmesine izin vermek içindir. 1 adımı tamamladıktan sonra görseldeki 2 adıma geçebiliriz.2 adımdaki "allow another app" "diğer uygulamalara izin ver" butonuna tıkladıktan sonra bir kaç tıkla işimizi halledeceğiz.

windows firewall da uygulamalara internet erişim izni

Yukardaki 2 adımı da tamamladıktan sonra son adıma sıra geldi. Son ekran ise hangi uygulamaya izin vereceksek, uygulama listesinden o uygulamayı seçmemiz gerekiyor. 1 adımda uygulamayı seçiyoruz ve uygulama seçildikten sonra da 2 adıma geçip seçili uygulamayı "add" "ekle" butonuna tıklayarak izinli uygulamalar listesine ekledikten sonra artık uygulamamıza internete erişim için izin vermiş olacağız.

windows firewall da uygulamalara internet erişim izni

Eğer uygulama listesiden izin vermek istediğiniz uygulama yoksa ise "browse" "araştır" butonuna tıklayarak uygulamanızı seçerek, izinli uygulama listesine seçtiğiniz uygulamayı ekleyebilirsiniz.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi