Windows 7'i flash diskden nasıl yüklerim?

Windows 7'i flash diskden nasıl yüklerim?
Flash disk ile Windows kurulumu hızlı ve kolay yapılabiliyor.

Önceki Windows versiyonları CD ya da DVD medyalar kullanılarak bilgisayarlara yüklenebiliyordu. Windows 7 versiyonu ile bu işi çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapmak mümkün aslında. Flash diskimize Windows 7 dosyalarımızı aktarak bilgisayarımızın ilk kurulumunu yapmak mümkün olabiliyor. 

Bu işlem için Microsoft tarafından sunulan ücretsiz bir araç ile yapıcaz ve oldukça da pratik bir yöntem aslında. Tabi bu işlemler tamamen lisanslı ürünler üzerinde yapılması gerekmekte. Bu çözüm önerileri lisanssız ürün kurulumlarını asla tavsiye etmemektedir.

Öncelikle programımızı indirmemiz gerekmekte. Porgramı indirmek için tıklayabilirsiniz.

Programı indirp kurduktan sonra uygulamayı başlatalım. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

techcekirdek.com

Burdan ISO dosyamızı seçmemiz gerekecek. Browse (Gözat) a bastıktan sonra ISO dosyamız nerdeyse dosyamızı seçiceğiz. ISO seçildikten sonra aşağıdaki ekran görüntüsü gibi ekran seçilmiş dosyanın yolu yazacaktır.

techcekirdek.com

Next (İlerle) bastıktan sonra bir sonraki ekranda USB disk ya da ISO dosyasını DVD'emi kopyalacağımızı seçicez.

techcekirdek.com

Burda biz USB device (USB sürücü) seçimini yapıyoruz. Çünkü amacımız USB diskmizi kullarak Windows kurulumunu Flash disk üzerinden yapmak.

techcekirdek.com

Bu son ekran ise Begin copying (kopyalamaya başlat) bastığımızda seçili olan flash diske ISO dosyamızın kopyalanmasına başlanılacaktır. İşlem bittikten sonra flash diskimiz ile Windows kurulumu yapabiliriz.

Bir kaç konuyu hatırlatmakta fayda var. Öncelikle flash diskinizin 4 GB ve üzeri boş yer olması gerekmektedir. Aksi takdirde flash diks kapasite ile ilgili sorunlar yaşabilirsiniz. Diğer bir konu ise kurulum yapmak istediğiniz bilgisayardan Bios ayarlarından başlangıç olarak flash diski seçebilmek için gerekli ayarlarında yapılması gerekmektedir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi