Uzaktaki bilgisayarınıza erişin! (mstsc)

Uzaktaki bilgisayarınıza erişin! (mstsc)
Uzak masaüstü bağlantısı (mstsc) kullanarak başka bir bilgisayara bağlanma!

Uzak Masaüstü Bağlantısı ile, Windows kullanılan bir bilgisayara, aynı ağa veya Internet'e bağlı olan ve Windows kullanılan başka bir bilgisayara erişebilirsiniz. Örneğin, işyerindeki bilgisayarınızın tüm programlarını, dosyalarını ve ağ kaynaklarını evinizdeki bilgisayarınızdan, sanki işyerindeymiş gibi kullanabilirsiniz. Burada Windows uzak masaüstü bağlantısını (mstsc) internet üzerinden remote erişim sağlayan diğer programlardan (Team Viewer) ayıran güçlü bir özellik vardır. Örneğin mstsc ile uzaktan eriştiğiniz PC üzerindeki bir dökümanı kendi bilgisayarınızdan rahatlıkla çıktı alabilirsiniz. 

Uzak Masaüstü Bağlantısı kısayolunu bulmak için Başlat menüsünü tıklatın, Tüm Programlar'ı veya Programlar'ı, sonra da Donatılar'ı tıklatın. Ya da kısayoldan açmak için, Başlat menüsünü açın, sonra Ara kutusuna mstsc yazınız. Ardından çıkan pencerede karşıdaki PC'nin IP numarasını yazarak erişim gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaktaki bir bilgisayara bağlanabilmeniz için, o bilgisayarın açık ve ağa bağlı olması, Uzak Masaüstü'nün etkinleştirilmiş olması, sizin o bilgisayara ağ erişiminizin (bu Internet yoluyla olabilir) bulunması ve ayrıca bağlantı izninizin olması gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek remote erişim iznini verebilirsiniz.  

Başlat menüsü, Denetim MasasıSistem ve Bakım ve ardından Sistem'i tıklatarak Sistem'i açın.

  • Uzak bağlantı ayarları'nı tıklatın ve "Uzak Masaüstü" altındaki üç seçenekten birini seçin. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  • Kullanıcıları Seç'i tıklatın. Bilgisayarda yönetici iseniz, geçerli kullanıcı hesabınız uzak kullanıcılar listesine otomatik olarak eklenir ya da ekle menüsü ile siz de ekleyebilirsiniz. 

Bu izne ek olarak kullandığınız güvenlik duvarında da remote erişim portunu açmanız gerekebilir. Varsayılan uzaktan erişim portu 3389'dur. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi