Twitter’dan “Do Not Track” özelliği

Twitter’dan “Do Not Track” özelliği
‘Do Not Track’ özelliği ile aynı anda ‘kişiye özel öneriler’ kısmı da başlatılıyor.

Twitter, kullanıcıların internet browserlarındaki bazı ayarlarla bilerek veya bilmeyerek online takibi durdurmak için ‘Do Not Track’ özelliğini uygulamaya sokuyor. Özellik Twitter’ın ürettiği bir şey değil. Hali hazırda Firefox, Internet Explorer ve Apple Safari kullanıyor.

Bildiri, ABD Federal Ticaret Komisyonu(FTC) tarafından yapıldı ve Firefox’un yapımcı şirketi Mozilla özelliğe ev sahipliği yaptı. Mozilla, daima teknolojinin önde gelen savunucularından olmuştur.

Twitter yine çok fazla açıklama yapmaktan kaçındı ve kendine özel kurumsal Twitter hesabında Perşembe günü şu sözlere yer verdi: “FTC’ye, ‘Do Not Track’(DNT) kullanımına liderlik ettiği için müteşekkiriz.”

 Tüketici teknolojisi araştırma firması Gartner’ın yöneticisi Brian Blau konuyla ilgili şunları söyledi: “Görünüşe göre Twitter sosyal ağ dünyasında güvenlik ve gizlilik bakımından doğru iş yapan tek firma. Rakiplerine kıyasla, kullanıcıların güvenliği için yolundan sapmayı göze aldılar.”

Do Not Track, http önderliğindeki bilgilere dayanıyor. Browser tarafından web sitelerine gönderilen istekler, yanıtlar ve alınan sonuçlar, kullanıcı eğer istemezse online reklamcılara ve sitelere gönderilmiyor. DNT’nin mantığı basitçe buna dayanıyor. DNT’ye uyan web siteleri ve servisler  bu uyarıyı gördüklerinde izlemekten vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Genelde web çerezleri bu işlerde büyük rol oynarlar ama artık onun önüne geçilebilecek.

Jonathan Mayer’e göre Twitter, DNT ile ‘pid’ diye adlandırılan muhtemel ‘profil ID’’leri kaldırmış oluyor.

Twitter, 2010 yılının sonlarında FTC tarafından ilk defa tanıtılan Do Not Truck’ı destekleyen ilk sosyal sistem oldu.

 Blau gibi, Mozilla da Twitter’ı bu kararından dolayı tebrik etti. Mozilla gizlilik ve güvenlik sistem müdürü Alex Fowler şunları bildirdi: “Twitter DNT’yi desteklediği için çok heyecanlıyız.”

Mozilla, DNT’ı destekleyen ilk browser ve geliştiricilerinden biri. Ayarları buna uygun ve http altyapısında bilgileri Mart 2011’de çıkardığı Firefox 4 ile kullanmaya başladı.

Mozilla’nın bu hareketinden sonra Microsoft Internet Explorer 9 ve Apple Safari de DNT’yi ekledi. Geçtiğimiz Şubat’ta, teknolojinin korunmasında büyük role sahip Google da, DNT’yi bu yıl içinde kullanmaya başlayacağını açıklamıştı.

(Bu hafta çıkan Chrome 19 DNT’yi desteklemiyor.)

Diğer bir haber ise; DNT’yi kullanmaya başlayan Twitter’ın, kullanıcının çerezlerine bakarak, kimleri izleyebileceğini tavsiye eden ‘kişiye özel öneriler’ özelliği çıkarması.

Kişiye özel öneriler, daha önce deneme amaçlı olarak kullanılmıştı. Ayar, Kişiselleştirme bölümünden açılabiliyor.

kişisel öneriler_tech

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi