Türkiye'de E-Ticaret

Türkiye'de E-Ticaret
Türkiye'de E-Ticaret ağı her geçen gün genişlemekte. Gün geçtikçe bu alana yeni oyuncular dahil olmakta. Bu konuda o kadar bakir bir ülkeyiz ki bir sürü yeni...

Türkiye'de E-Ticaret ağı her geçen gün genişlemekte. Gün geçtikçe bu alana yeni oyuncular dahil olmakta, bu konuda o kadar bakir bir ülkeyiz ki bir sürü yeni oyuncu dahil olmasına rağmen şu ana kadar büyük bir kıyım olmadı. Gün geçtikçe tutunamayanlar bırakıyor ancak halen bu alanda yatırıma talep var. Sektörün büyükleri hemen hemen herkesçe tahmin edilebilir aslında. 2010'da neredeydik, 2011'de neredeyiz ve önümüzdeki bir kaç yılda nerelerde olabiliriz?

Öncelikle niçin böyle bir sektörü besleyebiliyoruz sorusuna cevap arayalım. Genç nüfus, internet kullanımında yaygınlık, kredi kartına olan bağlılığımız, kullanıcı deneyimi, rahatlık ve ucuzluk gibi pek çok sebep bu sektör için iyi bir pazar olmamızı sağlıyor. Bunun yanı sıra çok iyi organize olmuş bir kargo ağının bulunması, mevcut E-Ticaret firmaları arasındaki rekabet kullanıcı için daha da avantajlı bir hale getiriyor E-Ticareti.

2010 yılında Türkiye'de E-Ticaretin ilk ismi GittiGidiyor'du. Bilindiği gibi daha önce eBay tarafından satın alımıştı GittiGidiyor. 2010 itibariyle e-ticaret başlıca elektronik, özel alışveriş klüpleri, bilet, yiyecek, kitap, fiyat karşılaştırma, sanal pazar ve genel perakende için kullanılmış. Sanal pazarın 2010 yılındaki payı %21 ve bu oranla 2010'un yıldızı. 2010 yılı itibariyle internet üzerinden yapılan alış veriş memnuniyeti %93. Toplam pazar hacmi 16.3 milyar dolar.

2010

Yıl 2011 olduğunda pazarda lider değişmemiş ancak tüketicilerin beğenileri değişmiş gibi görünüyor. 2011 yılı özel alış veriş klüplerinin yılı oldu. Dikey pazarın en çok büyüdüğü yıl oldu 2011. İlk 6 ayılık pazar hacmi 10.6 milyar dolar. Pazarın %40'a yakınını özel alış veriş klüpleri oluşturdu. Bunda biraz da işi öğrenmenin getirdiği avantaj var galiba, firmalar artık alt yapılarını ve koordinasyonlarını oturttular bu sebepten daha yüksek kalite ve hızda hizmet sağlıyorlar. Gıda ve bilet başlıklarında pek bir değişiklik yok.

2011

E-ticaretin zirvesindeki isimler bu zaman kadar kendilerine kaynak aktracak ve gelecekte oluşacak rekabette markalarını koruyabilecek yatırımcılara markalarının büyük kısmı sattılar. GittiGidiyor'un %93'u 215 milyon dolara eBay'e satıldı. Markafoni'nin %68'i 200 milyon dolara Naspers'e satıldı. Kleiner Perkins, Silikon Vadisi yatırımcılarından, Trendyola 26 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırımda Tiger Global'de Kleiner Perkins'e katıldı. Intel, çip üreticisi, Nokta Medya (izlesene, fotokritik, blogcu gibi sitelerin sahibi) ve Grupanya'ya yatırım yaptı. Peak Games (Türk sitesidir); EarlyBird, Hummingbird ve isimsiz bir yatırımcıdan toplamda 11.5 milyon dolar yatırım aldı. Limango zaten Alman Otto ile pazara girdi.

Bu kadar yatırımcının girmesi ile önümzdeki yıllarda bir seleksiyon olacağının habercisi. Aslında projenin ortaya çıkması ve büyümesi çok hızlı geçekleşebiliyor ancak bundan sonra pazara girecekler için daha zor bir dönem gibi görünebilir. Özellikle büyükler artık TV reklamları gibi hiç ucuz olmayan pazarlama harcamaları yapmaya başladılar. Bence E-Ticarete yeni girecek girişimciler orjinal bir fikirle girmeliler eksik bir şeyleri bularak bunun ihtiyacını gidermeliler. 2011 yılının E-Ticaret özeti de şu şekilde;

2011 türkiye

Peki önümüzdeki yıllarda ne olacak dersiniz? Bence özel alış veriş klüplerinden bir kısmı oradan gidece ve yerlerine daha orjinal fikirlerle ya da ihtiyaca uygun ithal fikirlerle ortaya konulmuş markalar gelecektir. Bu sektörün büyümesi kaçınılmaz. Türkiye'de her şey mevcut; Avrupa'nın en büyük genç nüfusu, Avrupa'nın en çok internet kullanan 3. ülkesi, Orta Doğu'nun mobil dönüşüm lideri olan bir ülkeyiz. Bakalım zaman bize neler gösterecek. 3 yıl önce yukarıda saydığım yatırımcılar için ülkemiz yüksek riskli sınıftayken şu anda en makul yerlerden biri haline geldi. Bence böyle büyük bir değişimi daha kısa bir periyotta (3 sene olmadan) gözlemliyor olacağız.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi