Taşınabilir WiFi

Taşınabilir WiFi
Taşınabilir WiFi nedir? Ne gibi kolaylık sağlar?

Sanırım öncelikle taşınabilir wifi kavramında bahsetmek gerekir. Taşınabiirlikten kasıt burada akıllı telefonlar büyüklüğünde ve belkide daha küçük ölçeklerde, 3G ile çalışan (4G ihalesinden sonra bir çok 3G taşınabilir modemler 4G desteğide sunacaktır. Eğer yakın zamanda bir taşınabilir 3G wifi cihazı almayı düşünüyorsanız mutlaka 4G desteğinin olup olmadığına bakın) içinde bataryası da bulunan ve 4-5 saat kadar size internet bağlantısı sunabilen cihazlardır.

Evet cihaz 3G ile çalıştığından mutlaka içinde bir SIM kart olması gerekiyor. Yani bir mobil operatörden internet hizmetini alıyor olmanız gerekmektedir. Ülkemizde şu anda TTnet,avea, Vodafone ve Turkcell farklı tarifeler ile size taşınabilir wifi hizmeti verebilecek modemleri kampanyalı ve kampanyasız olarak müşterilerine sunmaktalar.

Ayrıca teknoloji marketlerden alacağınız taşınabilir modem ile de dilediğini operatörün 3G hizmetini kullanarak kendi taşınabilir wifi cihazınızı oluşturabilirsiniz. 

Taşınabilir wifi modemler ile ayrıca kendi lokal ağını kurabilir (bir den fazla bilgisayarın aynı ağ da olması) hem internet paylaşımı,dosya paylaşımı ve ağ oyunları oynayabilirsiniz. Tabi performans olarak özellikle dosya paylaşımı ve lokal ağda oyun oynama gibi işler için evinideki ya da iş yerinizdeki modemler ile kıyaslandığında performans daha düşük kalacaktır.

Eğer bir taşınabilir wifi modem almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gerekenler; cihazın mutlaka 4G desteğinin olup olmadığını araştırın, aynı anda kaç kullanıcıya kadar internet paylaşımı yapabiliyor bu bilgiyi kendi kriterleriniz ile karşılaştırın, kullanacaksanız SMS gönderim özelliği olup olmadığını inceleyin ve son olara sanrım en önemlisi de boyutunu ve kullanım süresini iyi incelemenizi tavsiye ederiz. Sizi yarı yolda bırakacak bir taşınabilir wifi modem almayı istemezsiniz.

Unutulmaması gereken bir şey günümüzde akıllı telefonların da birer taşınabilir wifi noktası haline getirilebileceğidir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa kendi akıllı telefonunuzu taşınabilir bir wifi noktası haline getirebilir ve diğer tüm kablosuz erişim özelliği olan cihazlara telefonunuzu kullanarak interneti paylaştırabilirsiniz.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi