Tablete ihtiyacım var mı? Hangi Apple tableti tercih etmeliyim?

Tablete ihtiyacım var mı? Apple tabletler neden popüler? Hangi Apple tableti tercih etmeliyim?
Tablete ihtiyacım var mı? Apple tabletler neden popüler? Hangi Apple tableti tercih etmeliyim?

Burada ilk akla gelen soru iPhone’um var, tablete ve dolayısıyla iPad lerden birine ihtiyacım var mı? Bu tabiki yaptığınız işe ve ihtiyaçlarınıza göre değişecektir. Ancak ortada bir gerçek var ki tablet satın alacaksanız mümkün mertebede Apple ürünlerini tercih etmelisiniz. Bu makalede neden Apple ürünleri ve özellikle de iPad Mini’yi tercih etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Çevrenizdeki arkadaşlarınızı, iş çevrenizi bir düşünün. Akıllı telefonda iPhone, tablette ise iPad lerin daha popüler olduğunu zaten fark edeceksiniz. (Azınlığı göz ardı ediyor ve kendi düşüncelerimizi aktarıyoruz)

Tablet dünyası aslında çok zorlu bir denklem de değil. iPad lerin çok başarılı olduğu bir gerçek. Ülkemizde Çin’den gelen ucuz tabletler, tablet pazarının %40′lık bir kısmını oluşturuyor. %40 civarlarında da iPad’in satıldığını biliyoruz, geriye kalan %20′lik bir kesim var ki, onlar da iyi markaların iyi modellerini kullanıyorlar, örneğin Samsung Galaxy tab gibi.

Tablet alırken nelere dikkat etmeliyim?

Tabletler hakkında pek teknik bilgisi olmayanlara göre genelde çoğu aynı işi yapsa da, tabletlere programlar, oyunlar, filmler yükledikçe ve bunları kullanmaya başladıkça tabletlerin arasındaki fark anlaşılıyor. Yoksa Candy Crush oynarken bütün tabletler mükemmel performans vermiyor mu? Grafik gücü gerektiren oyunlara geçtiğinizde farklar bir bir ortaya çıkıyor. İşte bu noktada da çocukların 200 TL’lik Çin tabletlerini beğenmeme ve yenisini aldırma istekleri ortaya çıkıyor ve bir çok evde olduğu gibi bir tablet çöplüğü meydana geliyor.

Tabiki burada Apple tabletlerin en avantajlı yanı donanımdan ziyade, IOS platformu. Bu platformun siz son kullanıcılara herşeyi kolay ve güvenilir şekilde sunması çok önemli. Örneğin bir iPad’e hiç virüs bulaştığını duydunuz mu? Ya da sizin isteğiniz dışında iPad’inize bir program yüklendiği oldu mu? App Store gibi ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her konuda, size ücretsiz uygulamalar sunan devasa bir market var. Bu tabletlerde Apple’ı popüler kılan en önemli etkenlerden biri. iPad en iyi genel kullanıcı deneyimini, en kaliteli uygulamaları ve oyunları, tabletler için özel olarak hazırlanmış marketinde sunuyor. Bununla beraber iPad’ler için varolan aksesuar çılgınlığı ise zaten tartışılmaz.

Apple IOS içinde bir çok uygulamayı da iPad’lere özel olarak sunuyor.  Keynote, Pages, Numbers uygulamalarından oluşan iWork paketini de artık ücretsiz olarak tablet cihazlarda sunuluyor. Microsoft her ne kadar iWork uygulamasını “küçümsese” de ve “işe yaramaz” olarak görse de iWork uygulaması iPad’ler de kusursuz çalışıyor. AppStore’da yer alan 1 milyona yakın uygulamanın yaklaşık yarısı iPad’ler için de uyumlu. Bu da çok önemli bir rakam. iPad’iniz için keşfedebileceğiniz yaklaşık 500.000 uygulama var demek oluyorJ

Hangi Apple tableti tercih etmeliyim?

Şu anda tablet alınacaksa mutlak iPad alınmalı dedik, bu OK. Peki hangisi? iPad Air ve iPad Mini lerde 7,9 ve 9,7 inç ekranlarda Retina Ekran kullanılarak çözünürlük 2048×1536′ya getirilmiş. 7,9 inç boyutunda bir ekranda ve bu çözünürlükte oyun oynamak oldukça tatmin edici olabilir.

iPad mini retina, sıradan bir tablet değil.

A7 işlemci, 128GB'lık model ve belki de en önemlisi Retina ekranla gelen yeni iPad Mini retina, büyüyen pil boyutuyla da iyi bir pil ömrü sunmayı amaçlıyor.

iPad mini Retina tüm yönleriyle yüksek çözünürlüklü 7 inçlik tabletler arasında en rekabetçi ürün. Birinci nesil iPad mini’nin 1024×768 piksellik ekranı pazarda HD Android tabletlerin arkasında kalmasına neden oluyordu. Artık süper bir ekrana sahip iPad mini retina, performansı, geliştirilmiş batarya ömrü ve bağlantı özellikleri kullanıcı deneyimi adına neredeyse eksiksiz bir ürün. Eğer 7 inç boyutunda bir tablet satın alacaksanız iPad mini Retina 1. tercihiniz olmalı.

iPad mini Retina’nın rekabette yaşayacağı en büyük sorun sadece fiyatı olacaktır. Rakipleriyle arasında iPad mini Retina’nın belirgin bir fiyat dezavantajı bulunuyor. Ancak tüm apple ürünleri genelde daha pahalıdır ve daha kalitelidir. Bu nedenle Apple tabletler daha popüler oluyor.

Bu arada neden daha ufak bir tablet derseniz, o kadar kullanışlı ki, bunu satın alıp kullanınca zaten fark edeceksinizJ Ama yine de karşılaştırmalı olarak Apple’ın resmi sitesindeki tüm iPad leri inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi