Tablet satışları bilgisayarın tahtına göz dikti!

Tablet satışları bilgisayarın tahtına göz dikti!
Dünyada tabletin etkisi ile bilgisayar satışları azaldı.

Uluslararası Veri Merkezi’nin (IDC) Türkiye için hazırladığı rapora göre Nisan-Haziran döneminde satılan bilgisayar sayısı bir önceki döneme kıyasla 370 bin azaldı. Aynı dönemde 746 bin tablet satıldı. Bunda doların yükselmesinin yanısıra kullanıcıların tablete yönelmesi etkili oldu.

 

Dünyada ve Türkiye’de  tablete olan ilgi bilgisayar satışlarını azalttı. Türkiye’de 2010’da 90 bine yakın tablet satılırken bu rakam  2011’de 361 bine, 2012’de 978 bine ulaştı. 2013’te ise tablet satışı sadece ilk iki çeyrekte 1,3 milyonu aştı. Yılın ikinci çeyreğinde dünya tablet pazarı da önceki yıl aynı çeyreğe kıyasla yüzde 49 büyümüş durumda. Taşınabilir bilgisayar satışları da yüzde 16 düşüşle 410 binde kaldı. Uzmanlar bilgisayar pazarındaki daralmada Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamaları ile yükselen dolar ve Gezi eylemlerinin etkili olduğunu belirtiyor.Uluslararası Veri Merkezi’nin (IDC) Türkiye için hazırladığı rapora göre 2013 ikinci çeyrekte satılan bilgisayar sayısı bir önceki döneme kıyasla 370 bin azaldı. Yılın ilk çeyreğinde satılan bilgisayar sayısı 990 bin olurken,  bu rakam ikinci çeyrekte 618 binde kaldı. 2012 ikinci çeyreğe göre masaüstü bilgisayar satışı 50 bin, taşınabilir bilgisayar satışı ise 80 bin düştü. Masaüstü bilgisayar satışı yüzde 19,9 düşüşle 258 binden 207 bine geriledi. Taşınabilir bilgisayar satışları da yüzde 16 düşüşle 80 bin azalışla 410 binde kaldı.

 

Bilgisayar satışındaki düşüşü ‘keskin ve anlamlı’ diye niteleyen IDC kıdemli analisti Aslı Demir Koçkal, “Bunda hükümet karşıtı Gezi Parkı protestoları kapsamında yaşadığımız ayaklanmalar siyasi iktidara bir tehdit olarak algılandı ve tüketici güveni üzerinde de olumsuz bir etki yarattı. Ayrıca media tablet pazarının çok hızlı bir şekilde büyümesi ve tüketicilerin bu ürün kategorisine olan ilgi ve talebinin hızlıca artması da taşınabilir bilgisayar satışlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.” açıklamasında bulundu. İkinci çeyrekte yaklaşık 97 bin bilgisayar satarak sektörün lideri ASUS olurken, ikinci sıraya 68 bin bilgisayar satan Hewlett-Packard (HP) yerleşti. HP ikinci sıraya yerleşmiş olsa da pazarda en dramatik düşüşlerden birini yaşıyor. Nitekim HP yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 120 bin bilgisayar satmışken, ikinci çeyrekte bu rakamın yarısını biraz aştı ve 68 binde kaldı. Lenovo ve Casper’da da bilgisayar satışı 40 binden fazla düşüş gösterdi. Samsung da FED ve  Gezi’den etkilenen bir diğer marka. Bu markada ilk çeyreğe göre düşüş 20 bini aştı.

 

Tabletin daha çok tercih edilmesi bir döneme damgasını vuran bilgisayar giderek gözden düşüyor. Rakamlar bu düşünceyi doğruluyor. Nitekim ülkede 2010’da 4 bin 400 tablet satılmıştı. Rakam, 2011’de 32 kat artışla 127 bine, 2012’de 300 bine ulaşmıştı. Bu yıl rakamın rahatlıkla 500 bini aşacağını kaydeden uzmanlar, bu trendin bilgisayar satışlarını olumsuz etkilemeye devam edeceğini belirtiyor. Bilgisayar satışları sadece Türkiye’de düşmüyor. Dünyada da tabletin etkisi ile bilgisayara olan ilginin azaldığına dikkat çekiliyor. Uzmanlar, buna en önemli veri olarak hızla büyüyen tablet pazarını gösteriyor. Yılın ikinci çeyreğinde dünya tablet pazarı da önceki yıl aynı çeyreğe kıyasla yüzde 49 büyümüş durumda. İkinci çeyrekte Apple 18 milyon 631 bin tablet satarak birinciliğini korudu. Lenovo ise 14 milyon 114 bin tablet satışı ile ikinci sırada. HP, 12,6 milyon satışla üçüncü. Samsung, 10,8 milyon satışla dördüncü sırada. Dell ise 9,4 milyon satışla hâlâ ilk beşte.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi