Tablet PC pazarında Apple açık ara önde

Tablet PC pazarında Apple açık ara önde
Apple tablet pazarındaki liderliğini yılın ikinci çeyreğinde de sürdürdü.

Bilgisayar kullanımı giderek daha mobil hale gelirken üreticiler de dizüstü bilgisayarlar, mini notebooklar ve tabletler ile bu büyümesini sürdüren pazarda kendilerine yer edinmek için yarışıyorlar. Fakat yarışta çok ciddi bir rekabetten söz etmek mümkün değil. Çünkü yapılan araştırmaya göre dünya çapında Apple’ın taşınabilir bilgisayar satışları, en yakın rakibinin 2 katından fazla olduğu görülüyor.


Apple, yılın ikinci çeyreğinde tablet pazarının %68.3′üne hakim duruma geldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin pazar payı %62 seviyesinde idi. Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen toplam tablet sevkiyatının ise 24.9 milyon olduğu belirtildi. Analistlerin Apple’ın tablet pazarındaki payının azalabileceğine dair öngörüleri ise gerçekleşmedi.


Apple'dan sonra Google‘ın mobil işletim sistemi Android var. 2011 yılı ikinci çeyrekte 4.4 milyon adet tablet bilgisayarda Android kullanılmaya başlanırken, 2012 yılı aynı dönemde bu rakam 7.3 milyon adete yükselmiş durumda. Böylece Android yüzde 29.3′lük pazar payına sahip olarak tablet bilgisayar pazarında ikinci sırada yer alıyor.


iOS ve Android'i 1.2 lik payla Microsoft takip ediyor. Ancak ekimin sonunda çıkacak olan Windows 8 için geri sayıma başlayan Microsoft pazara iddialı bir giriş yapabilir.


Sonuç olarak iOS başta olmak üzere Android'le beraber pazara hakim durumda. Bakalım herkes tarafından bilinen işletim sistemi Windows'un pazara girmesi payları nasıl etkileyecek. Bunu 2012 son çeyreği raporlarında göreceğiz.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi