Tablet fikriniz değiştirecek ürün "Toughpad"

Tablet fikriniz değiştirecek ürün "Toughpad"
Panasonic en sert tableti duyurdu. Toughpad...

Daha önce Toughbook efsanesini duymuşsunuzdur. Hani şu kendinden çantalı suya, düşmeye, ısıya ve hatta bazıları EMP'ye dahi dayanıklıdır. Hani bir dizi vardı Jericho orada atom bombaları patlamıştı da Lennie James'in (Robert Hawkins, devlet ajanı rolündeki aktör) bilgisayarına hiçbir şey olmamıştı. Kızına da benim bilgisayarım bu durumlar için tasarlandı diye açıklama yapmıştı. Tam da bundan bahsediyorum o bilgisayarı küçültüp tablet yapın.

Panasonic Toughbook'tan sonra Toughpad'i bugün Dünya'ya duyurdu. Haziran ayından beri çeşitli söylentiler dolaşırken bugün Panasonic özellikleri ile birlikte cihazı resmen açıkladı.

Peki kimin işine yarar; öncelik tabi ki askeri kullanımda ama bunu yanı sıra şantiye, saha çalışanları, üretim hatlarında çalışanlar (yüksek ısı dayanımı) v.b. gibi çoğaltabilriiz.

Panasonic'in Toughpad'ta hedefi elbette ki en ince ve zafir tableti yapmak değil. Toughpad sert sünger bir kılıfla birlikte satılıyor, kılıf gerçekten iyi dizayn edilmiş arkasında tableti rahatça tutabileceğiniz bir detay da düşünülmüş. Ekran mat bu sayede dış kullanımlar için gayet elverişli ve tabi ki kalem eklenmiş. (Bence tablet için çok önemli bir detay)

İki model piyasa çıkacak A1 ve B1. A1 10 inç, B1 7 inç olarak kullanıcıya sunulacak. İlk aşamada sadece A1 Toughpad piyasaya çıkacak. A1 yaklaşık 1 kg biraz ağır ancak dayanıklı olması gerektiğini düşünürsek makul bir ağırlık.

Özellikler; 1,2 GHz Dual-Core işlemci, Android 3.2 "HoneyComb" işletim sistemi, 1 Gb Ram, 16 Gb Hafıza, SD kart deteği (32 Gb2a kadar), 10 saat pil ömrü, 4G desteği, opsiyonel olarak LTE ve WiMax desteği.

Panasonic, daha önce vurguladığımız gibi Toughpad, "hükümet için son derece uygun ve kurumsal çalışma yapmak, kurumsal düzeyde güvenlik özellikleri gerektirir" diyor. Tablet gömülü güvenlik donanımlarının yanı sıra, şifreleme ve gelişmiş VPN özelliği taşımakta. Panasonic tablet, tıbbi kullanım için hükümet kullanımı için FIPS 140-2 ve HIPAA gibi güvenlik standartlarını karşılamakta.

Kurumsal uygulamaların daha kolay bulunabilmesi için Panasonic bir de AppPortal uygulaması başlatacağını açıkladı.

Toughpad A1 2012 baharında Amerika'da 1299 Dolar'dan satışa sunulacak. B1 ise ancak 2013'te satışta olacak.


Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi