SSD'ye Geçmek İçin 6 Önemli Neden

SSD'ye Geçmek İçin 6 Önemli Neden
İşler lehimize döndü.

Samsung’un flash bellek tabanlı SSD taşıyan, Windows XP işletim sistemli ilk dizüstü bilgisayarı çıkarmasının üstünden 9 yıl geçti. 2006’da somut haliyle ilk kez son kullanıcının önüne çıkan bu yeni teknoloji hem çok düşük kapasiteliydi hem de fiyatına rağmen oldukça pahalıydı. Ancak yıllar geçtikçe teknoloji alanında her zaman olduğu gibi işler son kullanıcının lehine döndü. Biz de artık bilgisayarı yenilemek yerine SSD almanın bir alternatif olarak görülmesini sağlayan en önemli nedenleri sizin için sıraladık.

SSD-tavsiyesi.jpg

1. HIZ

Klasik sabit diskler büyük ölçüde mekaniktir. Somutlaştırmamız gerekirse; bilgisayarda bir dosyayı aradığınızda ya da tıkladığınızda o dosyanın açılması için disk iğnesinin plaka üzerinde o dosyayı bulması ve okuması gerekir. Bu süreç normalde çok uzun bir süreç olmasa da söz konusu bilgisayar olunca birkaç saniye bile oldukça fark ediyor.

SSD’lerde ise durum böyle değildir. Mekanik bir yapı değil elektronik bir devre şeklindedir. Daha çok RAM’e benzer. Bir dosyayı aradığınızda ya da tıkladığınızda o dosyanın adresi bellidir ve direk o adrese direk erişilir.

Aradaki bu önemli yapı farklı SSD’yle HDD arasında neredeyse yerine göre 10 kata kadar çıkabilen hız avantajı sağlamaktadır. 1-1,5 dakikaları bulan açılma süresini 20-30 saniyelere kadar düşürebilmektedir. Bu da eğer bilgisayarınızın yavaşlamasından şikayetçiyseniz yeni bir bilgisayar almak yerine SSD almayı tercih etmeniz için en önemli sebeptir.

2. SAĞLAMLIK

HDD’nin bu mekanik yapısı özellikle dizüstü makinelerde bir hassasiyet konusuydu. Makinenin düz ya da ters konması bile risk konusuydu. Hele ki makineniz düştüyse diskinizin sağ çıkma ihtimali yapacağınız dualarla belki biraz artabilirdi. SSD’lerde ise böyle mekanik yapı söz konusu olmadığı için bilgisayarınızı düz ya da ters koymanız arasında hiçbir fark oluşmayacak.

Makinenizin düşmesi söz konusuysa da; diskiniz direk darbe alıp bölünmedikçe verilerinizin kaybolması söz konusu değil. Diskinizin bilgisayarınızdaki HDD boşluğuna yerleşmesi için HDD boyutunda bir kutu içinde olması da fazladan bir korumayı zaten sağlıyor.

3-4. ISI ve PİL

HDD diskinizin çalışması için bataryanızdaki güç fiziksel bir yapıyı hareket ettirmek üzere harcanıyordu. Makinanızdan hem diski çalıştırmak üzere sürekli fazladan bir güç harcanıyor ve hem de ısınan diskinizi soğutmak üzere fanlar için fazladan güç harcanıyor.

Fakat SSD’lerde ısınma sorunu olmadığı içi HDD için harcanan fazladan gücü aradan çıkarmış oluyorsunuz. Bu bataryanıza aşırı bir pil olarak dönmüyor ancak yine de kayda değer bir fayda sağlıyor. Isınma sorunu olanlar için de en iyi çözümlerden biri.

5. HAFİFLİK

SSD’ler kart şeklinde devreler oldukları için ağırlıkları 60-120gr arasında değişiyor. Ancak HDD’lerin ağırlıkları 700gr’a kadar çıkabiliyor. Çoğumuzun bilgisayarında bu kadar büyük bir fark yaratmasa da birkaç yüz gramlık eksilmeden kimsenin şikayetçi olacağını sanmıyoruz.

6. FİYAT

Elbette ki alacağınız marka ya da modele göre fiyatlar arasında ciddi değişikler gözlenebilir. Ancak bugün SSD fiyatları oldukça düşmüş ve gün geçtikçe de düşmekte. Ortalama bir kullanıcının alacağı en ucuz 120GB’lık SSD 150-160 TL gibi vereceği performansa kıyasla oldukça uygun sayılabilecek rakamlardan başlamakta.

Alınacak en ucuz SSD bile yapısı itibariyle kullandığınız HDD’den çok daha performanslı olacaktır. Fiyat olarak avantajlı olmasının kıyasladığımız nokta ise yeni bir bilgisayar almanın maliyeti.

Ortalama günlük işler için bilgisayar kullananlar için yeni bir bilgisayar almak yerine sadece diski değişmek nerdeyse 10’da 1 fiyatına bilgisayarın ömrünü en az 2-3 yıl daha uzatmak manasına gelir. Bu da bütün bu seçenekler arasında SSD’yi en kayda değer seçenek yapıyor.

 

Umarız bilgisayarını değişmeyi düşünenler ya da SSD almayı düşünüp kararsız kalanlar için faydalı olmuştur. Siz de bu konudaki tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi