Sony, Apple'ı takip ediyor.

Sony, Apple'ı takip ediyor.
Sony, perakendeciliği Apple'dan mı öğreniyor?

2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği başarılı perakende stratejisi ve elde ettiği başarıyla Apple bu konuda örnek alınabilecek bir şirket. Gerek kasasındaki 81 milyar dolar nakit parası gerekse pazardaki karlılık orarnı bu savı doğrular nitelikte. Apple Store'ların görselliği o kadar ileri boyuta varmış ki adeta birer turistik mekan haline gelmişler. Haklarında ölmeden önce ziyaret edilmesi gereken 6 Apple Store diye haber bile yapılır olmuş. Bazı mağzaların içinde kullanılan o güzel merdivenin tasarmcısı Steve Jobs. Bu kadar ince detaylarla başlatılmış bir projedir Apple'ın perakende hareketi

merdiven

Apple bu başarıyı sadece güzel bir dış görünüşle kazanmıyor tabi ki, Apple Sotre'da müşreti hizmetinden, ödemeye kadar her şey Apple özeldir. Mağzada aldığınız ürünün kişiselleştirmesini mağzadaki görevlilere hemen yaptırabilirsiniz. Mağzadan ayrılmadan aldığınız ürünle alakalı bir eğitim dahi alabilirsiniz.

Sony 2012 Mart'ına kadar bir kaç milyar dolar zarar açıklamıştı. Nisan'dan bu yana da başladığı yeni perakende stratejisi ile bir miktar Apple'ı andıracak bir strateji izlemeye başladı. Hatırlayacak olursanız Sony mobil sektörde Ericsson ile yollarını ayırmıştı. Tam bu haberden sonra kendi tabletini piyasaya çıkardı ve Walkman markasını yeniden popülerleştirmek için çalışmalara başladı. En son olarak da TV ve cihazların birbirini tanıması konusundaki projelerinden bahsetmişti Sony yetkilisi. Sony'nin son atağı da mağzalarına görsellik katmaktan yana oldu.

dış

Sony ve Apple mağzalarının içlerinin benzerlikleri çok gibi görünüyor.

iç

Sony Mağzalarına, 'Golden Store' 'Altın Mağza' adını vermiş. Gelen haberler arasında 6 ay olmasına rağmen Sony'in stratejisinin işe yaradığı yönünde. Bir arkadaşım Amerika'da Apple Store'da yaşadığı bir deneyimi aradan 2 yıl geçmesine rağmen halen saniyesi saniyesine anlatabilmekte. Bakalım gelecekte Sony müşterileri de aynı şekilde hissedebilecekler mi?

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi