Sistem geri yükleme noktası nedir?

Sistem geri yükleme noktası nedir?
Sistem geri yükleme noktası nedir?Sistemi kurtarmadaki önemi nedir?

Sistem geri yükleme noktası nedir?

Kısa bir cevap vermek gerekirse sıkıntılardan kurtulma notkası diyebiliriz. Sistem geri yükleme noktası oluşturarak, sisteminizde meydana gelen çökmeler,olası sistem hatalar(tabi bu hatalar yazılımsal kaynaklı olması gerekir), herhangi bir uygulama yükledikten sonra uygulamanın sisteminizi mahfetmesi neticelerinde, oluşturduğunuz geri yükleme noktasını yükleyerek sisteminizi hatalardan temizleyebilirsiniz.

Eğer sıklıkla birgisayarını formatlayan bir kullanıcı iseniz,sistem geri yükleme noktası oluşturmak sizi tüm formatlama zahmetinden kurtaracaktır.Bunun için öncelikle temiz bir kurulum yaptıktan sonra (sisteminizi eksiksiz kurmak,tüm driver ve kullanacağınız porgramları başlangıçta yüklemek) sisteminizin temiz halini geri yükleme noktası olarak kaydetmeniz gerekiyor. Geri yükleme noktası nasıl oluşturulur bilmeyenler için daha önce yayınladığımız yazımızı okumalarını tavsiye ederim. Windows XP, Windows 7 ve Windows 8 de geri yükleme noktaları benzer şekilde oluşturuluyor. Yazımıdaki Windows 7 başlığı gördükten sonra işlemi Windows XP ve 8 de nasıl yaparımın cevabını da vermiş olduk.

Sistem geri yükleme noktası oluşturmadan işinize yarayacak bir diğer önemli senaryo ise;

Örneğin, sisteme bir uygulama yükleyeceksiniz ve yükleyeceğiniz uygulamanın sistem üzerinde sürekli kullandığınız uygulamalarda bir çakışmaya yol açıp açmayacağında emin olamıyorsunuz. Bu gibi durumda bir sistem geri yükleme noktası oluşturun ardından yükleyeceğiniz uygulamayı yükleyin.Eğer sisteminizde çakışma v.b. gibi sistem çalışmasını engelleyen sorunlar çıkarsa, oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına geri dönerek sorunsuz bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Buradaki uygulama olarak donanım sürücüleri de düşünülebilir.Yükleyip deneyeceğiniz bir sistem sürücüsü öncesinde de bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim.Çünkü hatalı yazılan sürücüler genelde sistemlere ciddi sorunlar çıkartabiliyorlar.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi