Siri Tell Me'ye karşı

Siri Tell Me'ye karşı
Siri gerçekten Tell Me'den mi uyarlandı?

Geçtiğimiz günlerde Craig Mundie'nin Siri hakkındaki açıklamalarını yayınlamıştık. Konuyla alakalı gelişmeler biraz laf dalaşı şeklinde devam etmişti. Apple'ın Iphone 4S için en büyük kozu şüphesiz Siri'dir. Siri ile alakalı daha önce Google'ın Android Şefi Andy Rubin  "Bir telefonun kişisel asistanınız olması gerektiğine inanmıyorum. Telefonlar iletişim kurmak için gerekli araçlardır. İletişimi bir başka insan ile kurmalıyız bir araçla değil." demişti. Daha sonra Microsoft yetkilisi Craig Mundie Siri'ye benzer bir programın kendi platformlarında 1 senedir olduğunu ve Siri'nin yeni bir teknoloji olmadığını belirtmişti.

İşte bu iki uygulamamnın karşılaştırılması.

Windows Mobile uygulamasında sizin söyeldiğiniz yeri referans kabul ediyor. İstanbul'dasınız ancak Ankara'dayım, pizza yemek istiyorum dediğinizde. Tell Me size Ankara'daki pizza yiyebileceğiniz yerleri öneriyor. Arkasında hava kaç derece diye sorarsanız. Size Ankara'nın kaç derece olduğunu söylüyor. Ses algılama konusunda da başarısız denilebilecek durumda, kelimeleri karıştırabiliyor Tell Me. Tell Me'den bir şey öğrenmek istiyorsanız detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. "Ben şu an İstanbul, Ortaköy'deyim. Pizza yemek istiyorum." dediğinizde Tell Me size cevap verecektir. Tabi söylediklerinizi doğru anlarsa.

Apple Siri'de durum farklı. O sizin nerede olduğunuzu biliyor. Siz açıkça Ankar'da nerede pizza yenir diye sormazsanız, Siri sizi hep en yakın pizzacıya yönlendiriyor. Referans olarak GPS konumunuzu alıyor. Siri kelimeleri başarılı bir şekilde algılayabilmekte. Siri ses tanımlama teknolojisini araç olarak kullanan bir uygulama, siz "Canım pizza istiyor" dediğinizde Siri size cevap verebiliyor. Yapacağınız ayarlarla sizin evinizi, ofisinizi, mesai başlangıç ve bitiş zamanlarını öğrenip bunları refrans olarak kullanabiliyor. Mesela Siri'ye "Eve varınca çöpleri atmamı hatırlat" dediğinizde, tanımlı ev adresine vardığınızda zamandan bağımsız size hatırlatmada bulunuyor.

Farkı kendi gözlerinizle görün;

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi