Silikon Vadisi'ne başvurularda son gün

Silikon Vadisi'ne başvurularda son gün
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 100 bin lira hibe desteği verdiği, 10 teknogirişimci gencin 3 aylık süreyle Silikon Vadisi'ne gönderme başvuruları için son gün yarın.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık tarafından verilen Teknogirişim Sermaye Desteği programından yararlanan teknogirişimci gençler arasından bazılarını 10'arlı gruplar halinde 3'er aylık periyotlarla ABD'deki Silikon Vadisi'ne göndermeye bu yıl başlayacaklarını açıkladı.

Bakan Ergün, programa başvurmak isteyenler için son günün yarın olduğunu belirterek, TÜBİTAK tarafından girişimcilik ve yenilikçilik etkinliklerini desteklemek amacıyla uygulamaya konulan Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı kapsamında, Bakanlığın Teknogirişim Sermaye Desteği'nden yararlanmış girişimciler arasından 10 kişinin seçileceğini söyledi.

Teknogirişimci gençlerin 3 ay boyunca Silikon Vadisi'nde kalacaklarını ve diğer ülkelerden gelen teknogirişimcilerle buluşacaklarını ifade eden Ergün, söz konusu girişimcilerin tüm masraflarını karşılayacaklarını kaydetti.

Ergün, kişi başına 30 bin lira destek vereceklerini ifade ederek, ''Silikon Vadisi'nde yazılımlarını geliştirip dünya pazarlarına açılmak için büyük bir fırsatı yakalamış olacaklar'' dedi.

Teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlere 100 bin lira hibe desteği verdiklerini ve teknoparklarda yer tahsis ettiklerini hatırlatan Ergün, ''Bunların çoğu teknoloji alanında yeni ürünler ortaya çıkarırken, kimisi yurt dışına dahi ihracat yapmaya başladı'' dedi.

Ergün, Silikon Vadisi'nin teknogirişimciler için önemli bir fırsat olacağını vurgulayarak, ''Dünyada milyar dolar seviyesinde değeri olan şirketler, cesur ve fırsatları avantaja çevirme yeteneği olan genç girişimciler tarafından kuruldu. Bu ülkenin gençlerinden bir Bill Gates neden çıkmasın  Apple gibi küresel firmaları niçin olmasın '' diye konuştu.

KİMLER BAŞVURABİLECEK?
Bu yıl ilk defa uygulanacak programa, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında Enformasyon ve Elektromekanik/Elektrik alanlarında Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı'ndan yararlanmış kişiler başvurabilecek.

Yurt dışına gönderilecek girişimcilerin ön elemesi YÖK, TOBB, TÜBİTAK, TTGV, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, KOSGEB, TPE yetkililerinden oluşan bir jüri tarafından gerçekleştirilecek. Ön elemeyi geçen 40 girişimci içerisinden 10 kişi TÜBİTAK tarafından seçilerek yurtdışına gönderilecek.

Programa başvurmak isteyen kişilerin başvuru dokümanını, 24 Eylül 2012 tarihi mesai bitimine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü '[email protected]' e-posta adresine göndermesi gerekiyor.

(Ntvmsnbc)

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi