RDP portu nasıl değişiriz

RDP portu nasıl değişiriz
Terminal serverımızda varsayılan port olan 3389 u değişerek ekstra güvenlik önlemi alabiliriz.

2000/2003 terminal server olan bir makinede default port olan 3389 portunun istediğimiz herhangi bir port olarak değiştirebileceğimiz gibi, bu portun haricinde terminal server ın yeni bi tane port dinlemesinide sağlayabiliriz. server aynı anda hem 3389 hemde bizim belirleyebileceğimiz başka bi portu da dinleyebilecektir.

bu işlemi terminal server yönetim arabirimleri ile yapamayız.registry kayıtlarında bi kaç değişiklik yaparak yeni portumuzu terminal server ın dinlemesini sağlıcaz.

not : registry kayıtlarında yapılabilecek bilinçsiz bir kayıt ekleme/değiştirme/silme gibi işlemler sisteminize ciddi zararlar verebilir.

nasıl yapıcaz ?

1 - öncelikle registry ı açalım.

2 - aşağıdaki key bulalım

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp

3- yukardaki yere gidildikten sonra rdp-tcp klasörünü export edicez. bunun için önce klasörü seçip ondan sonra da file menüsünden expor işlemini yapıyoruz.

techcekirdek.com

4- dosyaya herhangi bir isim vererek kaydediyoruz.

5- export ettiğimiz .reg dosyasını düzenlememiz gerekiyor öncelikle. notepad ile kaydettiğimz .reg dosyasını açıp aşağıdaki satırı buluyoruz . (export işlemi düzgün yapılmışsa en üstte olması gerekir)

[ HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp ]

satırı bulduktan sonra

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp-Yeni-port]

şeklinde satırın son kısmını değiştiriyoruz. istenilen herhangi bir şey yazılabilir.

6- notepad ile açtığımız .reg dosyası içerisinde "PortNumber" değişkenini buluyoruz. buraya 16 lık sistemde port numaramızı yazdıkdan sonra (hexadecimal sistemde) dosyayı kaydediyoruz.

7- bundan sonra içerisinde değişiklik yaptığımız .reg dosyasını import etmekten başka işlemimiz kalmadı. yapmamız gereken dosyaya çift tıklayarak dosyayı registry e import etmek.

bundan sonra belirttiğiniz ikinci port ile terminal server a bağlanabilirsiniz.

not : eğer hexadecimalle port numarasını yazmakta zorlanıyorsanız, portnumber değişkenini değiştirmeden dosyayı kaydedip import edin. registry i açarak yeni import edilen satırı bulun. 

techcekirdek.com

satırı bulduktan sonra sağda açılan parametre ekranından PortNumber ı bulun. çift tıkladıktan sonra ekranki gibi bi pencere ile karşılaşacaksınız. decimal i seçin ve 10 sistemde istediğiniz port numarasını artık girebilirsiniz. port numarasını girdikten sonra tamam a basıp registry ekranını kapatabilirsiniz. 

terminal server ınız bundan sonra 2. bir portu daha dinleyecektir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi