Nexus 4 vs S3 vs iPhone 5!

Nexus 4 vs S3 vs iPhone 5!
iPhone 5 ve Galaxy S3 karşısında Google'ın son cep bombası ne vaadediyor? İşte büyük kapışma!

Google'ın LG ile beraber ürettiği yeni Android amiral gemisi Nexus 4'ü tanıtılmadan önce sızıntılar sayesinde görmüştük. Bu arada Nexus 4'ün tanıtımı Sandy Kasırgası nedeniyle ertelenmiş, ancak bu Google'ı cebi tanıtmaktan alıkoymamıştı. Peki hem fazlasıyla sızan, hem de tanıtımı zorlu olan Nexus 4, şu an piyasada olan en iyi cepler diyebileceğimiz Galaxy S3 ve iPhone 5'e kıyasla ne sunuyor? İşte Nexus 4 ve en dişli rakipleri:

 

 

Piyasaya sürülme tarihi: Galaxy S3 ve iPhone 5 piyasaya bir süre önce sürüldüler. Nexus 4 ise 13 Kasım'da tüketiciyle ilk kez buluşmayı bekliyor.

 

 

İşletim sistemi: Bir Nexus cihazına sahip olmanız, her zaman en son Android sürümüne, herkesten önce sahip olmanız demek. Android 4.2, ilk kez Nexus 4 ve Nexus 10 tablet ile geliyor. Galaxy S3 ise Android 4.1'e yükselilmeye henüz başlamış bulunuyor. iPhone 5, kutusundan Apple'ın iOS 6 işletim sistemiyle çıkıyor.

 

 

Ekran: Nexus 4, 4.7 inç'lik birekrana sahip. Galaxy S3, çok az daha büyük, 4.8 inç'lik bir ekranla geliyor. iPhone 5'in ekranı ise 4 inç. Nexus 4'ün piksel yoğunluğu 320 ppi iken S3 306 ppi, iPhone 5 ise 326 ppi sunuyor.

 

 

Depolama: Nexus 4'ün 8GB'lık ve 16GB'lık sürümleri bulunuyor. Cihazın üzerinde bir microSD slotu olmadığından depolama alanını genişletmeniz mümkün değil. Galaxy S3 ve iPhone 5 16, 32 ve 64GB'lık sürümlere sahip ve Galaxy S3'e microSD yoluyla 64GB'a kadar depolama alanı eklemeniz mümkün.

 

 

İşlemci: Çift çekirdekli 1.2GHz A6 işlemcisine sahip iPhone 5, işlemci gücü yerine pil ömrünü tercih ediyor. Galaxy Nexus 4, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro 1.5GHz işlemciyle gelirken, Samsung Galaxy S3, Exynos 4412 1.4GHz işlemciyle sunuluyor. Yani her iki cep de son teknoloji dört çekirdekli işlemcilere sahiplar.

 

 

Pil ömrü: Nexus 4'de 2100mAh'lik bir pil kullanılmış. Galaxy S3'de de aynı güce sahip bir pil bulunuyor. iPhone 5'de ise 1440mAh'lik bir pil var. Nexus 4 ve Galaxy S3, dahili kablosuz şarj özeliği ile geliyor. Ancak bu işlev için ek bir şarj yüzeyi satın almanız gerekiyor.

 

 

Kamera: Üç cihaz da 8MP'lik bir arka yüz kamerasına sahip. Galaxy S3, 1.9MP'lik ön yüz kamerasıyla öne çıkıyor. Nexus 4, 1.3MP'lik ön yüz kamerasıyla iPhone 5'in 1.2MP'lik ön yüz kamerasını geçiyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi