Müşteri şikayetlerine 'Foodback' ile kulak veren işletmeler kazanıyor

Müşteri şikayetlerine 'Foodback' ile kulak veren işletmeler kazanıyor
Restoranlar için verimli bir çözüm olan ‘Foodback’ ile müşteriler, şikayet ve düşüncelerini memnuniyet anketi doldurmak yerine doğrudan yetkili kişiye ulaştırıyor.

Günümüzde başarılı bir kurum olmanın yolu çalışan ve müşteri memnuniyetleri olarak karşımıza çıkıyor. Son yılların en önemli pazarlama kavramı olan müşteri memnuniyeti, şikâyetlerin doğru yönetilmesiyle gerçekleşiyor. Sertleşen rekabet koşulları ve çoğalan rakipler nedeniyle işletmeler artık sadık müşterilerin ne kadar değerli olduğunu ve çözümün müşteriyi dinlemekten geçtiğini biliyor. Özellikle müşteri kaybının en çok yaşandığı işletmelerden biri olan restoranlar, yeni bir uygulama olan Foodback’le müşteri şikayetlerini en aza indirgemeyi amaçlıyor. Restoran ve kafeler ile ilgili kullanıcı görüş ve değerlendirmelerini işletmecilere iletmeyi sağlayan Foodback sistemi,  iPhone, iPad ve Android uygulamalarıyla restoran sahipleri için bir "dijital öneri kutusu" gibi çalışıyor. Müşterilerin tüm anket değerlendirmeleri, yazılı görüşler ve fotoğraflı gönderiler anında restoran sahibine iletiliyor. Zaman ve teknolojinin gerisinde kalan öneri ve şikayet kutularını bir kenara bırakan restoran müşterileri, artık görüşlerini iletmek için çok daha hızlı ve kolay bir yol olan cep telefonlarını kullanıyorlar. iPhone, iPad ve Android gibi akıllı telefonlara sahip restoran müşterileri, Foodback mobil uygulaması sayesinde şikayet ve düşüncelerini, anketlerin haftalarca beklediği şikayet kutusu yerine doğrudan yetkili kişiye ulaştırıyorlar. Restoranın hangi şubesinde olurlarsa olsunlar, tüm müşteri görüşleri restoranın genel yönetimine gönderiliyor ve Foodback, müşteri şikayetlerini restoran müdürüne iletme garantisi veriyor. 

 

 

Müşterilerini ‘Foodback’ ile dinleyen işletmeler şikayetleri fırsata dönüştürüyor

 

İşletmelerin müşteri kaybetmesinin temelinde yatan en önemli neden, müşteri şikâyetlerinin değerlendirilme biçimi ve hizmeti iyileştirmeye bakış açısı olarak gösterilebilir. Müşteriler çoğunlukla; şikâyetlerini iletmelerinin hoş karşılanmayacağını düşünmekte ya da şikâyetlerini kime ileteceklerini bilmemektedirler. Bu nedenle de şikâyetler olduğundan daha az gelmektedir. Foodback, içinde barındırdığı uygulama ve çözüm yollarıyla hem müşterileri hem de restoran sahiplerini mutlu ediyor. Foodback, restoran ve kafelerin performansını satış rakamlarıyla değil, müşteri memnuniyeti üzerinden ölçüyor. Satış müşteri ile bir kez yaşanan bir deneyim iken, müşteri memnuniyeti sağlanmış hizmetler defalarca satış anlamına geliyor. İstatistiklerde müşteri memnuniyetinin restoranlar için önemine dikkat çekiyor. Dışarıda yemek yediği mekandan memnun olmayan her 100 müşteriden 91'i bir daha asla aynı mekana uğramıyor. Müşteri memnuniyetsizliğinin sonuçları bunla da bitmiyor. Müşteri bu kötü deneyimini 8 ila 10 kişi ile sözlü olarak paylaşıyor. Sosyal medyada ve internetteki diğer mecralardaki olumsuz paylaşımlar ise oluşan kötü etkiyi binlerce kişiye ulaştırıyor. Tüm bu sonuçlar tek bir gerçeğe işaret ediyor: Bir işletmeyi marka yapan sadık ve mutlu müşterileridir. 

 

 

İşletmeciler uygulamadan memnun

 

Foodback sayesinde restoran işletmecileri, müşterilerinin hangi yemeklerinin beğenildiğini, müşteri memnuniyetinin hangi seviyede olduğu, hangi saatlerde hizmetin aksadığı gibi unsurları müşteri gözünden görebiliyor. 

 

Restoran ve kafe işletmecileri de uygulamanın sunduğu hizmetten son derece memnunlar. Restoran işletmecileri, Foodback sayesinde misafirlerinin görüşlerine anında cevap verebilme deneyimini yaşıyor. Böylece müşterileriyle aralarında kurdukları şeffaf bağın, zamanla müşteri sadakatine dönüştüğünü ve bu süreci takip edebildiklerini dile getiriyorlar.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi