‘Mortal Kombat’ PS Vita’da

‘Mortal Kombat’ PS Vita’da
Dünyaca ünlü dövüş oyunu Mortal Kombat, Playstation’un taşınabilir aygıtı PS Vita için geliyor.

El içinde taşınabilen(handheld) oyunlar denince aklımıza Angry Birds veya Pokemon gibi çizgi film tarzı oyunlar aklımıza ilk gelenler. Ama PlayStation Vita tabir-i caizse aklımıza zihnimize reset atıyor ve yeni oyunlarla herkesi büyülüyor.

Mortal Kombat, Sony PlayStation Vita için NetherRealm Studios tarafından tasarlandı. Bu yeni oyun da aynı eski sürümleri gibi her anı kan dondurucu, şiddet dolu ve çok çekici.

Diğer konsollar için tasarlanan Mortal Kombat’larda olduğu gibi, Warner Bros. Interactive Entertainments tarafından PS Vita için halka arz edilen oyun da eşsiz iki karakterin birbiriyle iki round üzerinden yapılan maçlar olarak oynanıyor. Amaç rakibinize meydan okumak ve hamlelerle(yumruk, tekme vb.), silahlarla(bıçak, tabanca vb.) veya sihirlerle(buz kasırgası, ateştopu vb.) rakibi devirmek. Maç kazandığınız zaman, en üst seviye ‘fatality’ hamlesi kazanıyorsunuz; böylece rakibinizi ikiye bölmek veya asit havuzuna sokmak gibi sıradışı hareketler yapabiliyorsunuz.

Oyun yetişkin insanlar için olarak nitelendirilebilir, çünkü 18 yaşın altındakiler için biraz fazla şiddet dolu, zaten bu kesimden oyuna çok fazla yorum gelmiyor.

Tek kişilik oyun modunda animasyonların bir kısmını kapatma şansımız var. Geçen yıl çıkan konsollar genelde ‘Challenge Tower’ modu üzerine kurulmuş durumda.  Oyun 150 yeni görev ile geliyor. Hepsi kıran kırana olan, kafa kafaya maçlar, takım maçları ve tunuvalar mevcut. Turnuva modunda Wi-Fi kullanarak lokal alanlarda arkadaşlarınızla çarpışabilirsiniz. Ama aksiyona çok hevesli olsanız bile geçmişi anlatan sahneleri kesmeden, izleyerek oynamanızı tavsiye ederim.

Oyunu uzun süredir takip edenler en sevilen karakterleri yine bulabilecekler: mesela; Raiden, Johnny Cage, Sub-Zero, Scorpion, Liu Kang, Kano, Jade, Shao Khan ve Jax. Oyun ayrıca, Mortal Kombat 2011’de PlatStation 3 ve Xbox 360 için çıkan oyununun karakterlerini indirip oynama imkanı sağlıyor. Bu karakterler arasında da Rain, Kenshi, Skarlet, Freddy Kruger(Elm Sokağı Kabusu) ve Kratos(God of War) var. Dövüş yapılan yerler ise çok çeşitli ve dokunmatik birkaç özellikle tema değiştirilebiliyor.

Oyun kontrolleri oldukça basit. Analog tuşlar oyundan en güzel derecede yararlanmak için tasarlanmış. Oynarken her türlü vuruş, kombo ve bloklar düşünülmüş, X-ray patlamaları ile rakibin organ ve kemiklerini görebilir, yaptığınız hamleleri yavaş çekimde izleyebilirsiniz. PS Vita kontrollerinin, bu oyun için normal konsoldan daha kolay olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyun başlangıcında dokunmatik ekranın nasıl kullanılacağını ve hareketlerin nasıl yapılacağını, cihazı sallama ve eğme ile yapılan efektleri öğreten bir animasyon mevcut.

Oyunun 40$’lık fiyatı biraz fazla olsa da, oyun tam vaktinde piyasaya çıktı ve oyun fanları çoktan mağazalara koşmaya başladı.  

Daha fazla bilgi için oyunun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi