Mobil yardım

Mobil yardım
Ulaşılabilirlik, gün itibariyle en büyük avantajdır. Mobil hayatın bu konudaki becerisi yadsınamaz. Peki siz bir uygulamayla STK ve yardım kuruluşlarını takip edebiliyor olsaydınız...

Uzun zamandır gündemde mobil uygulamalar ve sosyal medya. Yardım kaynakları da artık bu platforma kaydırılmalı bence. Bunun için ülkemizde bir iki uygulama var ancak onlar da sadece sms ile bağış yapabileceğiniz numaraları size gösteriyor. Benim istediğim daha geniş bir eylem. Bakın resimde gördüğünüz İttifak Mendili, geliri Çanakkale Şehitlerinin yakınlarına bağışlanmak üzere savaştan hemen sonra yapılmıştır. Tüm ülkede bunlar satılımıştır. Benim istediğimde böyle bir şey ama daha kolay ulaşabileceğimiz mobil ortamda.

Kanada'da Gaziler için üç adet çok yoğun kullanılan uygulama var.

 

-We Remember: Uygulama ücretsiz, bu uygulama sayesinde gazilerle alakalı ziyaret, moral aktiviteleri, v.b. etkinlikleri takip edebiliyorsunuz. Kanada'lı gazilerin Facebook sayfasına ulaşıp burada paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

-USO On*Patrol Magazine HD: Aslında bir derginin ücretsiz uygulaması, üç ayda bir yayınlanan bir dergi ve içinde gazilerin hikayelerini barındırır. Daha fazla kesime hitap edebilmek ve bağışları arttırabilmek için dijital paltforma geçmişlerdir.

-Veteran Photo Effects: Bu uygulama ücretli ve 1.99 USD, elde edilen gelirler tabi ki gazilere verilmekte ve bu uygulama ile bağış yapabilmektesiniz.

Sizce Kanada'da kaç gazi vardır? Ben sizin yerinize araştırdım 3000 civarında gazi var. Bu sayı 2. Dünya savaşından beri hayatta kalan gazi sayısı.

Bence bu konu da ne yapabilrizi konuşmalıyız. Biz milletçe yardımlaşmayı severiz ancak hem koordisyon konusunda hem de biraz tembellik konusunda zaaflarımız var. Şimdi mobil cihazınızda bir uygulama olsa ve o uygulama yarın size yakın bir tesiste gaziler için ya da sokak çocuklarına yardım için bir yemek, kahvaltı v.b. etkinlik olduğunu söylese fena mı olur. Gitmesek de sorumluluklarımızı hatırlarız.

Bunu internetten de yapıyorlar dediğinizi duyar gibi oldum. Evdeki internetten bunu öğrenebilmek için bu konuya niyetli olarak bilgisayarın başına oturmalısınız. Bunu yapabiliyorsanız zaten benim bu fikirde ki esas hedef kitlem siz değilsiniz. 3G kullanımı artıyor ülkemizde, bunun sonucu akıllı telefon ve tablet kullanıcıları artmakta. Son zamanlarda evdeki internetten daha çok (zaman olarak) mobil cihaz kullandığımı fark ettim hatta evde otururken, TV izlerken bile akıllı cihazllarla başka işler yapmaktayım. Burada ben doğru hedefim, bir kızılay uygulaması olsa ve kan bağış noktalarını bana gösteriyor olsa, bağış yapmayı tekrar düşünüyor olurum.

Benim ki sadece bir fikir bağış toplayanlar, STK'lar mutlaka bu platformda kendilerini göstemeliler. Ancak bunu kırk ayrı uygulama ile yaparlasa yine başarılı olamaz, bence devlet destekli iyi takip edilip ve güncellenen tek bir uygulama bu işte büyük rol oynayacktı. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi