Marka tescili olmadan olmaz!

Marka tescili olmadan olmaz!
İş hayatına başlarken mutlaka markanızı tescil ettirin.

Ticaretin bir parçası olan her bireyin aklına iyi kötü bir fikir gelmiştir. Fikrin güzelliği, sürdürülebilir olması, v.s. olmasının yanında değişen fırsatçılık anlayışında tescil edilebilir olması da çok önemli. Diyelim ki bir fikriniz var; öncelikle fikrin bir markaya ihtiyacı var bu marka kullacıya hitap edeceği gibi bir de bunun tescil hakkının alınabilir olması, sosyal medya hesaplarının uzantılarının boşta olması, v.s. gibi zahmetleri var. Özellikle internet ile alakalı bir iş yapılacaksanız. Tesciliniz com.tr uzantısını almanız için gerekli. Siz almazsanız başkası mutlaka alacaktır.

Türkiye'de internet üzerinden yapılan işlerin büyümeye açık pazarlar için yapıldığını düşünürsek. Tescili alınmamış bir markayı büyütmeye çalıştığınızda kendi rakibinizi de kendiniz yaratmakta olursunuz. Bir örnek; lidyana.com ve lidyana.com.tr bu iki site de takı ve aksesuar üzerine dikeyleşmiş siteler fakat ayrı sahipleri var. Birinin marka bilinirliği için yaptığı reklam diğerinin de kazancı olmaktadır. Başka bir örnek daha meşhur Hamdi Bey'in teklifi lafı tescillenmiş ve hamdibeyinteklifi.com olmuş. Bu örnek tescilin gücünü biraz olsun anlamamıza yardımcı olur sanırım. Milyonların izlediği bir programın sloganlarından biri, bir fırsat sitesinin markası haline getirilmiş. Yapan şahsı tebrik ederim.

İşe başlarken sahip olunması gerekenler iyi bir avukat, finanscı ve tüm patenet ve tescil hakları. Bir avukat arkadaşımla sohbetimden aklımda kalanlar. ''Bir yabancı Türkiye'ye yatırım için geldiğinde kalacak ev, yatırımı yapacağı mülk, arsa, işletme v.s. şeylerden önce bir avukat bulmakta. Bizim yeni yatırımcılarımız bu tip şeyleri fazla masraflı görmekte ve zaten az olan sermayelerini bu avukat, tescil, v.s gibi işler için harcamaktan çekinmekteler. İleri zamanda önceden yapmadıkları yatırımar başlarına büyük belalar açabilmekte.''

Start-up bütçenizi düzenlerken mutlaka bu tür ileride sizi koruyabilecek önlemler için de bir yer ayırın.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi