LG G4 detaylı incelemesi

LG G4 detaylı incelemesi
Üstün akıllı LG G4

Detaylı incelemeye geçmeden önce telefon ilk ele alındığında avuca rahat oturduğu hissediliyor. Arka kısmının oval tasarımı telefonu rahatça kavramanızı sağlıyor.

Telefonun dört bir yanında hiç bir düğme bulunmuyor. Tüm düğmeler arka kapakta kameranın altına yerleştirilmiş. Başlangıçta garipsense de telefonu ele aldıktan sonra işaret parmağı ile rahat bir kullanım sunuyor. Açma kapama düğmesini biraz aradıktan sonra onunda arka kapattaki ses açma kapama düğmelerinin arasındaki oval buton olduğunu çözebildik.

Her telefonda olduğu gibi telefon ilk açıldığında kişiselleştirmek için bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Dil ayarı, bölge ayarı v.s. gibi seçenekleri telefon adım adım düzenlemenizi sizden istiyor.

Yeni bir telefon alındığında en çok korkulan durumlardan bir tanesi de eski telefondaki bilgileri nasıl yeni telefona aktarılacağı kabusudur. LG G4 ile bu artık baş ağırısı olmaktan çıkıyor. Eski telefonunuzda NFC özelliği varsa tek dokunma ile eski telefonunuzdaki tüm kişisel bilgilerinizi yeni LG G4 telefonunuza aktarabiliyorsunuz.

G4 NFC ile öncelikle eski telefon ve yeni telefondaki bluetooth etkinleştiyor. Sonra eski telefonunuzdaki tüm hesapları, resimleri v.s. bluetooth ile kendi üzerine alıyor. Eski telefonunuzdaki verilerin boyutunua göre bu işlem biraz zaman alabiliyor. Fakat çok basit adımlarla olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcı sözleşmelerini kabul ettikten ve saat ayarlarınızı yaptıktan sonra McAfee koruma programı kurmak isteyip istemeyeceğiniz soruluyor. Android platformundaki olası riskleri düşünürsek bu uygulamayı kurmanızı tavsiye ederiz.

LG G4 aşağıdaki gibi bir ekranla ile kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

LG G4’ün teknik özelliklerini daha önce yayınlamıştık. Telefon güçlü donanımı ile çok akıcı bir kullanım deneyimi sunmakta. Kullandığımız süre boyunca hiçbir uygulamada takılma sorunu oluşmadı. Donanım performansı üst seviyede diyebiliriz.

Son kullanıcı olarak bizi en çok ilgilendiren telefonun günlük hayatımıza dokunan kolaylaştırıcı yönlerine bu yazımızda ağırlık vereceğiz.

Qmemo+

Bu uygulama LG tarafından geliştirilmiş ve telefonu açtıp kurcalamaya başladıktan sonra ilk karşımıza çıkan özelliklerden biri. Uygulamaya uyarı mesajlarının geldiği barı aşağıda çekerek (bağlantı ve diğer ayarların olduğu yer) hızlıca ulaşabilirsiniz.

QMemo+ ile ekrana hızlıca not alabilir ve bunları imaj olarak telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Smart Bulletin

Telefon ana ekranını sağa doğru çektiğinizde güzel bir LG uygulamaları bölümüne geliyorsunuz. Burdaki bir çok uygulama LG G4 kullanıcılarının sıklıkla baş vuracakları uygulamalar olacağı kesin. Telefonun en beğendiğimiz özelliklerinden biri de aslında bu uygulamalar oldu. Nexus kullanıcıları bilir Google Now daki kart yapısının benzerini bura da da görüyoruz ve oldukça kullanışlı olmuş. Smart Bulletin uygulamalarının incelemelerini aşağıda bulabilirsiniz.

LG Health

Artık her telefonda standart hale gelen uygulamalardan bir tanesi. LG Health ile günde ne kadar yürüdüğünüzü telefonunuz otomatik olarak algılıyor ve diğer yaptığınız egzersizleri de girip ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayarak sağlığınızı takip etmenizde yardımcı oluyor.

Quzaktan Kumanda

Kızıl ötesi algılayıcıları ile telefonu kullandığınız televizyona otomatik olarak bağlanıp kızıl ötesi kumanda görevini görebiliyor. Kullandığım LG televizyonda denedim oldukça başarılı bir şekilde çalıştı uygulama. Oldukça geniş bir televizyon desteği  mevcut. Bir tüplü televizyon kullanmıyorsanız muhtemelen bu uygulama da sizin televizyonunuz ile sağlıklı bir şekilde iletişime geçecektir.

Smart Tips

Telefonun kullanımı hakkında size küçük ip uçları veriyor. Bu şekilde daha verimli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Smart settings

Telefonun ayarlar bölümünde ulaşabileceğiniz bu bölüm ise farklı profiller oluşturma imkanı ile evde, dışarda, iş yerinde telefonunuzun davranışlarını özelleştirebilir ve daha konforlu bir kullanım imkanına kavuşursunuz.

Örneğin; evdeyken wi-fi, bluetooth açılmasını iş deykende telefonun bildirim tonlarının farklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunların yanında daha bir çok farklı kombinasyon oluşturarak rahat kullanıma kavuşursunuz.

Çift pencere

Aynı anda bir den fazla uygulamayı ekranına alıp kullanmanızı sağlar. Ekranı dikey olarak iki ye böldükten sonra üstte ve allta olmak üzere iki farklı uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Bir tarafta film izlerken diğer tarafta da whatsapp ile mesajlaşabilirsiniz.

QuickCircle

Eğer telefonunuzda kapak kullanacaksanız ve kapak ekranlarının altında hangi uyarı ya da uygulamanın görünmesini isterseniz LG G4 deki bu uygulama tam size göre. QuickCircle ile bir çok uygulamayı kapak kapatıldıktan sonra görünen alanlara ekleyebilirsiniz. Tabiki indirdiğiniz uygulamalar QuickCircle desteği sunuyorlarsa uygulama arşiviniz daha da geniş olacaktır.

LG üzerinde varsayılan olarak 7 adet uygulama bulunuyor. Bunlar mesajlar, gelen çağrılar, kamera, müzik gibi sık kullandığınız uygulamalar.

Kamera

Ve son olarak ve belkide artık günümüz telefonların en önemli özelliklerinden biri olan kamera performansını inceleyeceğiz.

Aslında bir kaç kelime ile özetlenirse LG G4 üzerindeki kamera ile kaçıracağınız, çektiğinizde amaan bu kare güzel görünmüyor diyebileceğiniz bir kare olmayacaktır.

Kamera 16MP 5312x2988 pixelde fotoğraf çekiyor. Bu artık üst seviyedeki bir son kullanıcı deneyimi oluyor J Bir telefon üzerindeki kamera dan bekleyebileceğimiz den fazlasını sunuyor.

Ayrıca faz algılama, otomatik lazer focus, optik imaj dengelemesi, çift led flash ile sağlam bir donanım bileşenleri ile kamera donatılmış.

Kamera özelliklerine gelince 1/2.6'' sensor boyutlarında, eş zamanlı video ve imaj işleme, coğrafi konum taglama, yüz tanıma ve HDR gibi özelliklerini sunuyor.

Video çekimi oldukça göz doldurucu. 2160p de 30fps görüntü kaydedebiliyor. Yani 4K 30fps görüntüleri çekmek isterseniz LG G4 sizin hizmetinizdedir. Ayrıca Full HD 1080p de ise 60FPS ile oldukça yüksek bir FPS değerine sahip. Kamera üzerinde optic sabitleme, HDR ve stereo ses kayıt özellikleri de bulunmakta.

Ön kamerasına gelince 8Mp ve Full HD 1080p 30 FPS görüntü kaydetme ile performanslı bir kamera tercih edilmiş.

LG G4 ve Nexus 5 ile çekilmiş fotoğraflar arasındaki kalite farkı (fotoğraflar ile hiç oynanmamıştır. Ham halleri telefonlardan alınıp konulmuştur. Her iki telefonda benzer ayarlar ile çekim yapılmıştır.) açıkça görünebiliyor. Nexus 5 ile test etmemizin sebebi 2 yıl önceki bir telefonla 2 yıl sonraki bir telefon arasında ki donanım farkını görebilmekti. Böylece yeni bir telefona ihtiyaç olup olmadığı daha rahat anlaşılabilir.

LG G4 ile çekilmiş otomatik ayarlarda ve farklı renk odaklamaları ile çekilmiş fotoğrafları aşağıda görebilisiniz. Unutmadan söylemek gerek hava kapalıydı :)

Panoramik resim

Nexus 5 telefon ile çekilenler

LG G4 ile çekilen görüntüler 5312x2988 px çözünürlüktedir. Nexus 5 ile çekilenler 3200x2368 px çözünürlüktedir. Bu ayrıntıyı unutmamak gerekir :)

Yeni üst seviye telefonlardan olan LG G4 özellikle kamerası ile yüksek performans vadediyor. Biz Tech Çekirdek ekibi olarak LG G4’ü son dönemde çıkan en iyi telefonlardan biri olarak tanımlayabiliriz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi