iOS8 ile hayatımıza girecek yenilikler

iOS8 ile hayatımıza girecek yenilikler
Apple'ın yeni işletim sistemi iOS8 ile hayatımıza girecek yenilikler

Apple ABD'nin San Francisco kentinde WWDC 14 fuarında yeni işletim sistemi iOS 8'i tanıttı.

Yeni iOS 8'de özellikle mesajlaşma alanında yenilikler dikkat çekiyor. iOS 8'de yazılan mesajlar için otomatik öneriler sunma ve yazı önerisini kişinin sözcük kullanım alışkanlıklarına göre sağlama özellikleri de yer alıyor. Bu bir nevi yapay zeka örneği olarak bile kabul edilebilir.

Grup mesajlaşma

iOS 8 ile bildirim ekranı da geliştirilmiş. Bildirim ekranında sadece mesaj okumak değil mesaja çabuk yanıt vermek de mümkün olacak. İstenmeyen grup mesajlar için bildirim gelmesi engellenebilecek ve hatta ses de kısılabilecek.

Apple kullanıcıları iMessage ile birlikte ses, görüntü ve konum paylaşımı yapabilirken aynı zamanda grup mesajlarında da “rahatsız edilmeme” özelliğini kullanabilecek. Bu özellikler WhatsApp'ta da vardı.

iOS8'in bir başka ilginç özelliği de HomeKit uygulaması olacak. HomeKit ile kullanıcılar evdeki ışığı kapatıp, kapılarını kilitleyebilecekler. Siri arayüzünü kullanarak bir kullanıcı "yatmaya gidiyorum" (get ready for bed) diyerek evdeki tüm ışıkları kapatabilecek.

Fotoğraflar artık her yerden daha kolay erişilebilir olacak

Apple kullanıcıları için önemli fotoğraf özellikleri de iOS 8 ile geliyor. Daha önce iCloud'da birkaç gün geçmesine rağmen başka Apple cihazlarınızda görünemeyen fotoğraflar çok sıkıcıydı. Apple iCloud'daki tüm fotoğrafların tüm cihazlardan görülebilmesini artık mümkün kıldı. iOS 8 ile örneğin bir iMac’ten fotoğraf düzenleyen bir kullanıcı daha sonrasında iPad'den kaldığı yerden fotoğrafı düzenlemeye devam edebilecek. Tüm fotoğrafların iCloud'da depolanması da yeni işletim sistemiyle sağlanacak. iCloud 5 GB'a kadar bedava 20 GB ise 0.99 dolardan satılacak.

iOS8’de madde madde işinize en çok yarayacak yenilikler:

 1. iOS 8 ile artık bildirimlere hızlı cevap verebileceksiniz. Örneğin başka bir uygulama kullanırken, Facebook’tan gelen bir bildirime uygulamaya gitmeksizin yorum yapmak ve beğenmek mümkün olacak.
 2. eMail uygulamasından ayrılmadan ajandanıza (takviminize) etkinlik ekleyebileceksiniz.
 3. eMailler tek sürüklemeyle işaretlenebilecek veya silinebilecek.
 4. iOS 8 tuş takımıyla yazdığınız kelimeleri tahmin edecek öneriler sunulacak. “QuickType” adlı özellik kendini geliştiren bir yapay zekaya sahip. Tabiki L bu özellik şimdilik Türkçe’yi desteklemiyor.
 5. “Spotlight” araması da daha hızlı ve öneriler sunan bir yapıya kavuşmuş.
 6. En önemli yeniliklerden biri de iOS 8 mesaj sistemine grup mesajlaşma özelliğinin gelmiş olması. Bu yenilikte gruba kişi ekleyip çıkarmak, konuşmadan ayrılmak, bildirimleri susturmak ve konum paylaşmak mümkün olacak.
 7. Mesaj uygulamasında sesle mesaj göndermek de artık mümkün. “Tap to Talk” özelliği ile sesinizi yazıya dönüştürebileceksiniz.
 8. Aynı zamanda video mesajları da gönderilebilecek. Bu mesajlar kendini silecek şekilde ayarlanabilecek.
 9. Kullandığınız sağlık/spor uygulamaları HealthKit uygulamasını güncelleyecek.
 10. Çocukların izinsiz uygulama satın alması da artık oldukça zor olacak. Aile paylaşımı (Family Share) uygulaması bunun önüne geçecek.
 11. Artık iTunes’tan indirilen uygulamalar ortaklaşa kullanabilecek.
 12. Tüm cihazlardaki fotoğraf albümleri ortak şekilde kullanılabilecek. Fotoğraflara iCloud ile tüm cihazlardan erişilebilecek.
 13. Albümler içinde zaman, albüm ismi vb. seçeneklere göre arama yapılabilecek.
 14. Photos uygulaması iCloud desteğiyle birlikte 5 GB ücretsiz olarak sunulacak. Bu kapasite aşıldığında 20 GB için aylık 1 dolar, 200 GB için ayda 4 dolar ödenecek.
 15. App Store’daki yenilikle, artık geliştiriciler uygulamaların kısa videolarını ekleyebilecek.
 16. AppStore arama kısmı ilgili aramalarla daha faydalı hale gelecek. Android’lerdeki “Editörün Seçimi” olarak seçilen uygulamalar iOS8’de de özel olarak belirtilecek.
 17. Geliştiriciler bir kaç uygulamayı bir arada özel bir fiyatla satabilecek. Paket satış da başlamış oldu.
 18. HomeKit, Apple’ın ev içi uygulamaları kullanmasının yolunu açacak; kilitler, ışıklar, kameralar v.b. kolaylıklar sunulacak.
 19. iOS 8 Beta bugünden itibaren indirilebiliyor. iOS 8′i destekleyen modeller; iPhone 4S üzeri, iPhone Touch 5. nesil, iPad 2 ve Retina ekran, iPad Air, iPad Mini ve Retina ekran.
 20. Yeni iOS 8 sonbaharda muhtemelen eylül ayında son kullanıcılara da erişime açılacak. 

iOS8’in duyurulmasından sonra iPhone 6 ne zaman gelecek?

Alman kaynaklı Apple blogu Apfelpage.de sitesine göre, Alman cep telefonu operatörü Deutsche Telekom, iPhone 6'yı 19 Eylül'de satışa sunacak. Daha önce IPhone 5'i ve iPhone 5S'i Eylül aylarında tanıtan ve yaklaşık 2 haftalık bir süreden sonra satışa sunan Apple'ın, iPhone 6'yı da aynı mantıkla Eylül başında duyuracağını tahmin ediyoruz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi