HTML5 ve geleceğin web uygulamaları

HTML5 ve geleceğin web uygulamaları
HTML5 ile geleceğin web uygulamaları daha zengin.

HTML5 internet uygulamaları geçmişteki örneklerine bakıldığında üst seviye bir kullanıcı deneyimi sunmakta. HTML 4.0.1 versiyonundan sonra standardın geliştirilme aşamasından bu yana en köklü değişikliklerin yapıldığı bir versiyon oldu HTML5. Hatırlatmakta fayda var son olarak HTML 4.0.1 versiyonu 1999 yılında kullanıma sunuldu ve 2014 yılında son halini alan HTML5 e kadar bu eski sürüm internette kullanıldı. Bu kadar uzun süre bir teknolojinin kullanıma sunulmaması gerçekten bir eksiklikti. Fakat günün ihtiyaçları farklı uygulamaları, teknikler ile kapatıldığından çok da fazla ilgi çekmedi sanırım HTML5.

HTML5 in gelişimini en çok hızlandıran konulardan biri de akıllı telefonların pazara inmesi oldu. Özellikle Apple iPhone ile başlayan akıllı telefon furyası beraberin de de internet tarayıcılarında yeni standartlar, HTML dilinde de yeni ihtiyaçlar ortaya çıkardı. Akıllı telefonların gelişim sürecini takip edenler hatırlayacaktır Apple iPhone'u piyasaya sunduğu 2007 yılında iPhone üzerinde flash desteği sunmaması ile çok büyük tepki toplamıştı. Akıllı telefonlarının özellikle flash desteği sunmasının önemi o zamanlarda webde yayın yapan bütün video siteleri Flash teknolojisini kullanarak videoları son kullanıcılara ulaştırıyorlardı. E Apple tarafından da flasha yönelik iPhone'lar üzerinde bir destek gelmemesi akıllı telefon kullanıcılarının web ses ve görüntü içeriklerine ulaşamamaları anlamına geliyordu.

HTML5'in gelişim sürecine bakıldığında da çok ilginç bir detay ortaya çıkmakta. HTML5 ilk taslak sürümü 2008 yılında hayata geçti ve 2014 yılında artık son ve tavsiye dilen bir sürüm haline gelmiş oldu. HTML5 in geliştirilmesi W3C tarafından yapılmakta ve kendi sitelerinde standartla ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 

Bu ara bilgilendirmeden sonra biraz daha 2007 yılından sonra özellikle akıllı telefon pazarındaki gelişmelere dikkat çekmek istiyorum. Çünkü akıllı telefon tarafındaki gelişim ve ihtiyaç iyi anlaşıldığı zaman neden HTML5 ortaya çıktığını ve neden bizim için önemli olduğu daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

2007 yılındaki Apple'ın Adobe Flash karşısındaki bu duruş bir çok eleştiri alsada bu gün ne kadar isabetli bir karar olduğu daha net anlaşılıyor. Apple dan sonra Google'da Android ile akıllı telefonlar arasında yerini aldığında Adobe Flash desteği Google tarafından Android işletim sistemli telefonlarda sunulacağı duyurulmuştu. Bir tarafta Apple destek sunmazken diğer taraftan da Google Flash desteği sunarak belkide yarışa geç girmenin dez avantajını ortadan kaldırmak istiyordu. 

Apple bu duruşunun temel sebebi aslında Flash'ın web uygulamaları için güvensiz oluşu ve geleceğin ihtiyaçlarına tam olarak cevap veremeyecek olmasıdır. Zaten ilerleyen yıllarda Google'da android işletim sisteminden bu desteğini çekmiştir.

HTML5 işte en çokda bu yüzden akılda kalıcı teknolojilerden biri olduğunu düşünüyorum. Herhangi başka bir teknolojiye ihtiyaç duymadan doğal olarak video ve diğer multimedya içerikleri oynatabiliyor.

Tabi HTML5'in tek başına geliştirilme amacı bu değil. Büyük öneme sahip olması ile beraber multimedya içeriklerin dilin doğal yapısı içerisinde halledilmesinin yanı sıra HTML5 içerisine bir çok teknolojide entegre edilmiştir. Konum bilgilerine erişebilme, yerel depolama birimlerine erişim, sürükle bırak gibi teknolojiler ve uygulama önbellekleme gibi web uygulamalarının potansiyelini arttıran teknolojiler HTML5 içerisine entegre edilmiştir.

HTML5 in bence en değerli avantajlarından biri tüm platformlar arasında farklı kodlamalara gerek kalmadan bir web uygulamasının sorunsuzca çalışabilmesini sağlaya yapısıdır. Yani HTML5 ile yazılmış bir web uygualaması tüm platformlarda linux, windows, macos, iphone, android, akıllı televizyonlar, otomobiller, v.b. sorunsuz çalışabilmektedir. Tabiki bu platformların öncelikel HTML5 destekli birer tarayıcılara ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız. Eğer kullandığınız tarayıcının HTML5 desteği sunup sunmadığını HTML5 test adresinden öğrenebilirsiniz.

HTML5 tüm platformlar arası aynı deneyimi sunan web uygulamaları keyifli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. HTML5 artık hayatımızda. Günümüzdeki bir çok site artık HTML5 standardında geliştiriliyor ve tüm platformlarda aynı deneyimi kullanıcılarına sunuyor.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi