HTC'de tehlike çanları çalıyor

HTC'de tehlike çanları çalıyor
Android'in ilk kullanıcısı olan akıllı telefon devi uçurumun kenarında, yatırımcı kaçış yolu arıyor.

2 yıl önce Google'ın işletim sistemi Android'i kullanan ilk cihaz üreticisi olarak akıllı cep telefonu pazarına hızlı giren Tayvanlı HTC'nin büyük yatırımcıları hisselerini satıyor. Akıllı telefon pazarında 2010'da yüzde 5'in altında olan payını geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10.7'lik en yüksek seviyesine kadar taşıyan HTC'nin pazardaki payı bu yılın ilk çeyreği sonunda yüzde 4.8'e kadar geriledi. HTC'nin düşen satışlarında tablet pazarında istediği performansı yakalayamamasının yanında yeni modellerin tüketiciyi cezbetmekte yetersiz kalmasının da etkili olduğunu belirtiliyor. Wall Steet Journal Gazetesi'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre HTC'deki büyük yatırımcılar bu tablo karşısında şirketten çıkmanın yollarını aramaya başladı.

 

HTC'nin Tayvan Borsası'nda işlem gören hisseleri de bu yılın şubat ayı sonunda bu yana yüzde 65 eriyince, şirketin piyasa değeri de 6.5 milyar dolar seviyesine düştü. Geçtiğimiz yıllarda rekor üstüne rekor kıran HTC'nin 2012 yılına ait 2. çeyrek finansal sonuçları hayal kırıklığı yarattı. İkinci çeyrekte 3 milyar dolar satış geliri elde eden HTC, 273 milyon dolar faaliyet karı elde etmeyi başardı. Yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 4 çekirdek işlemcili One X'nin etkisiyle satış gelirlerini ilk çeyreğe göre yüzde 34.3 arttırmayı başaran Tayvan merkezli şirketin bu gelirleri geçen yılın 2. çeyreğine göre kaydedilen yüzde 26.8'lik düşüşün önüne geçemedi.

 

Akıllı cihaz pazarındaki sert rekabet sonucu, Blackberry telefonlarının üreticisi Research In Moiton (RIM) ve İskandinav cihaz üreticisi Nokia'dan sonra HTC'de uçurumun kenarına geldi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi