Hard diskiniz ne durumda?

Hard diskiniz ne durumda?
Tüm önemli verilerinizi depoladığınız diskinizin durumunu kontrol ediyor musunuz?

Mekanik parçalara sahip olmayan SSD'ler (Solid State Disk) giderek popüler bir hale gelseler de 5400 veya 7200 RPM ile dönen sabit diskleri hala kullanıyoruz. Her gün saatlerce çalışan ve tüm verilerimizi emanet ettiğimiz sabit disklerimizin sağlık durumunu da zaman zaman denetlememiz gerekiyor. Bunun yanında hangi diskimizin ne kadar hızlı olduğunu bilmemiz de bize birtakım faydalar sağlayabilir. Bu konuda bizlere yardımcı olacak iki programı inceleyebiliriz.

CrystalDiskInfo ile diskimiz sağlıklı mı diye kontrol edebiliriz. Ücretsiz bir araç olan CrystalDiskInfo, sürücünüzün kendini izlemesine yönelik S.M.A.R.T. arayüzü yoluyla size zengin bilgiler sunuyor. Bunlar arasında diskinizin kaç saattir çalıştığı gibi ilginç bilgiler de yer alabiliyor. Bu bilgi sayesinde üreticinizin "MTBF" veya "mean time before failure" olarak adlandırdığı, sürücünüzün çalışma ömrü ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca diskin sıcaklığı ile ilgili de bilgiler verilmekte. 

Diskimizin hızını DiskBench ile yine ücretsiz olarak ölçümleyebiliriz. Hızı hesaplarken yaptığı işlem oldukça basit. Belli noktadan başka bir noktaya dosya taşıma hızını, dosya silme hızını, dosya oluşturma hızını hesaplayıp bunların bir ortalamasını alıp size diskinizin hızlı olup olmadığını söylemek. Eğer sadece tek bir sabit diskiniz varsa, programın test işlemi daha net sonuçlar verebiliyor.

Programı çalıştırdığınzda ekrana birkaç sekmeden oluşan bir arayüz gelecektir. Bu sekmeler yoluyla diskiniz üzerinde farklı testler de gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kullanırken, blok boyutuna dokunmamaya özen gösterin. Blok boyutunu büyük bir değer seçtiğiniz takdirde işlemi büyük oranda yavaşlatabilirsiniz.

Harddisklerin bilgisayarlarımızda tüm verileri depoladığını düşünürsek gerçekten onlara çok iyi bakmalıyız. Sizlere sabit diskler yerine Solid State Disk (SSD) önerdiğimizi anlatan linkteki çözümü de incelemenizi tavsiye ediyoruz. Hem iyi performans hem de daha güvenli bir disk istiyorsak SSD lere geçmekte yarar var.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi