Graph Search Nedir ve Nasıl Çalışır?

Graph Search Nedir ve Nasıl Çalışır?
Facebook'un bu son yeniliği nedir, nasıl çalışır görelim.

Facebook Graph Search gerçekten büyük bir yenilik. Bunun nedeni şu anda bulunan arama sistemlerinden farklı olması ve Facebook’a yeni geliştirmeler eklemesi.

 

Graph Search Nedir?

Facebook üzerinden normalde bir arama kutusu bulunmakta ve buradan arama yapabilirsiniz. Ancak aradığınız konuda tam hedefli, sizin doğrudan istediklerinizi bulabilmeniz için Facebook Grapf Search Doğru bir araç olacaktır.

 

Şuanda beta sürümünde olup sadece kısıtlı kullanıcı tarafından ulaşılabilen Facebook Graph Search dört alana odaklanmaktadır: İnsanlar, Fotoğraflar, Yerler ve İlgi. Facebook Graph Search şimdilik sadece ABD’de ve İngilizce dil desteği ile çalışmaktadır ancak kısa süre içinde tüm kullanıcıların ulaşabilecek.

 

Facebook Yalnızca Graph Search Sonuçlarını Gösteriyor

Bilmeniz gereken ilk şey Facebook Graph Search’ün web arama motoru olmadığı. Google üzerinde yaptığınız aramalarla alakası yok. Bu Facebook ağı içindeki insanlara ve bilgiye ulaşmak için geliştirilmiş. Özellikle Open Graph yani Facebook’un kullandığınız uygulamaları, yorum yaptığınız fotoğrafları, dinlediğiniz müziği dünya çapında paylaştığı bir ağ üzerindeki verilerden faydalanıyor.

 

 

Tabi ki Graph Search aradığınız her şeyi Facebook’tan sunmuyor. Eğer aradığınız kelimelerle Facebook ne yapacağını bilemezse, Bing üzerindeki arama sonuçlarını da buraya yansıtıyor.  Google seçilmemesi için belirtilen nedenler arasında Graph Search, Google’ın ulaşamadığı verilere ulaşması ve Bing arama motorunun Google+ filtresinden geçirilmeden verilere ulaşabilmesi.

 

Temel Alanlara Odaklanmış Arama

Graph Search temel olarak; İnsanları, Fotoğrafları, Yerleri ve İlgi Alanlarını bulmaya odaklanmış. Facebook’un verdiği örneğe göre “Doktorlar tarafından izlenen TV şovlarını” arayabiliyorsunuz. Ya da İstanbul’da yaşayan kız arkadaşlarınızın paylaştığı köpek fotoğraflarını aratabiliyorsunuz. Yani aslında Facebook üzerinde bulunan her bilgiyi harmanlayıp önünüze serebiliyor bu yeni arama çubuğu.

 

İşler Biraz İlişki Sitesine Dönmüş

Aslında Facebook Graph Search ile gelen özellikler birazcık ilişki ve eş bulma sitelerini andırıyor. “Bana 25km mesafede oturan, sarı saçlı, orta boylu ve kedilerden hoşlanan bekar bayanlar” şeklinde bir aramayı mümkün kılıyor. Yani tam olarak böyle olmasa da aynı şehirde yaşadığınız, bekar ve kedilerden hoşlanan arkadaşlarınızın arkadaşlarını arayabiliyorsunuz. Artık hayal gücünüze kalmış gerisi.

 

Sonuç olarak Graph Search Facebook alt yapısını iyice bir araya toparladığından geleceği parlak duruyor. Facebook’un dediğine göre Open Graph anlık olarak tüm yorumları, beğenileri, paylaşımları listeleyebiliyor.

 

Graph Search’te Gizlilik Ne Durumda?

Facebook Graph Search ile kullanıcılara özel arama yapabilmeleri için oluşturulmuş. Özel deniyor, çünkü bunun sebebi her kullanıcıya aradığı içeriğe bağlı olarak kişiselleştirilmiş sonuç getirmesidir. Bu sayede farklı kullanıcıları yaptığı aynı aramalar yine arama yapan kişilere göre özel ve farklı sonuçlar getirmektedir.

 

Facebook Graph Search’te gizlilik seviyesinde de yine kullanıcılara bırakmış durumda. Yani tüm kullanıcılar kendi hesaplarının incelenmesi ve görüntülenmesi için verdikleri izinler doğrultusunda arama sonuçlarında çağrıldıklarında çıkmaktadır. Yani bir kullanıcı “Bodrum resimleri”bi paylaşmış ancak bu paylaşım kısmı kısıtlı ise (örneği sadece arkadaş olarak kabul ettikleri görebilir) Graph Search ile yapılan aramalarda arama yapan kullanıcının arama hakkı seviyesine göre bu kullanıcıya ulaşabilir durumdadır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi