Google'dan sihirli gözlük!

Google'dan sihirli gözlük!
Teknoloji devi Google tarafından geliştirilen kameralı gözlük hakkındaki söylentiler kesinleşmeye başladı.

Google’ın gerçek dünya ile sanal alemi birleştirecek bir gözlük üzerinde çalıştığı geçtiğimiz Nisan ayında Google+ sitesindeki Project Glass sayfasına yerleştirilen bir video ile ortaya çıkmıştı.

 

Söz konusu videoda gümüş çerçeveli özel gözlük dikkati çekiyor. Bu gözlükte küçük bir kamera ve ekran yer alıyor.

 

İnternete bağlı bu gözlükle yön bilgileri, hava tahminleri ve hatta arkadaşlardan gelen mesajlar gözünüzün önünde beliriyor. Komutlar gözlükte yer alan mikrofon yardımıyla sözlü veriliyor.

 

Wall Street Journal'ın haberine göre, Google Glass, sadece kamera kaydı yapabilen bir gözlük olmayacak. Yeni Google icadı, sağ gözün üstüne yerleştirilen bir ekrana sahip olacak. Ses komutlarıyla çalışacak olan bu ekranla birlikte Google Glass dokunmaya ya da tuşa gerek kalmadan bir akıllı telefon işlevi görecek.

 

Bir diğer yandan, kameradan çekilen video ve fotoğraflar sayesinde Google Maps uygulaması da kısa zamanda daha zengin bir içeriğe sahip olacak.

 

Sadece 80-90 gram ağırlığında olan Google Glass, şarj edilebilir bir batarya ve ses komutlarınızı algılıyabilmek için iki mikrofon ile piyasaya sürülecek. Gözlük kullanıcısını tanıyabilecek bir özelliğe sahip olduğu için çalındığı takdirde çalışamayacak.

 

Google gözlükleri son olarak New York Moda Haftası’nda görüldü. Google’ın kurucularından Sergey Brin, modacı Diane von Furstenberg’in defilesinde adeta ‘gözlük şov’ yaptı. Defilede podyuma çıkan mankenlere birer Google gözlüğü dağıtıldı.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi