Google Wave servisini de kapatıyor!

Google Wave servisini de kapatıyor!
Google birçok farklı servisiyle birlikte Wave'i de kapatma kararı aldı.

Google, 2009 yılının sonlarında büyük bir lansmanla eMailin yeni alternatifi olarak anons ettiği Wave servisini kapatıyor. Aslında Google Wave’in biteceğini bundan bir yıl önce dolaylı olarak duyurmuştu. Dün ise kullanıcılarına gönderdiği eMailde, servisin 31 Ocak 2012′de kullanıma kapanacağı ve sadece eMaillerin okunabileceği belirtilmiş. Servis tamamen ise 30 Nisan 2012′de kapatılacak. Aşağıda Google'un kullanıcılara ilettiği eMailin tamamı ayrıca yer almaktadır. 

Google geçtiğimiz haftalarda Buzz’ı da kapatmıştı. Wave ile birlikte Bookmarks Lists, Friend Connect, Gears, Search Timeline, Knol ve Renewable Energy Cheaper than Coal (RE<C) gibi projelerini kapatacağını da duyuran Google, Larry Page döneminde Google Plus ve diğer önemli servislerine odaklanacak gibi görünüyor. Bu gelişmeler bizlerde Google'un Plus üzerindeki çalışmalarını daha da arttıracağı izlenimini uyandırıyor.

 


Dear Wavers,

More than a year ago, we announced that Google Wave would no longer be developed as a separate product. At the time, we committed to maintaining the site at least through to the end of 2010. Today, we are sharing the specific dates for ending this maintenance period and shutting down Wave. As of January 31, 2012, all waves will be read-only, and the Wave service will be turned off on April 30, 2012. You will be able to continue exporting individual waves using the existing PDF export feature until the Google Wave service is turned off. We encourage you to export any important data before April 30, 2012.

If you would like to continue using Wave, there are a number of open source projects, including Apache Wave. There is also an open source project calledWalkaround that includes an experimental feature that lets you import all your Waves from Google. This feature will also work until the Wave service is turned off on April 30, 2012.

For more details, please see our help center.

Yours sincerely,

The Wave Team


 


Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi