Google+ üyeleri neredeyse hiç yorum yapmıyor

Google+ üyeleri neredeyse hiç yorum yapmıyor
Sosyal paylaşım sistemi Google+, üye sayısına rağmen rakipleri kadar aktif olmayı başaramadı.

Google+ şu an 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip, ama verilerin gösterdiğine göre Google+’a bir kere üye oluyoruz ve bir daha da pek ilgilenmiyoruz.

İş dünyası ölçüm firması RJMetrics, normal bir postanın(her hangi bir haber ya da makalenin) ortalama bir kereden az +1 olduğunu, bir kereden az yorum yapıldığını ve bir kereden az tekrar paylaşıldığını belirtti. Bunun anlamı pek çoğumuzun postaları fark edilmiyor ve bu bildirim eksikliğinin sebebi bizim bir daha geri dönmememiz veya çok az girip kontrol etmemiz.

RJMetrics, Google+ üyelerinin yaklaşık 12 günde bir kere bir şeyler postaladığını, ve kullanıcıların %30’unun bir kere postaladıktan sonra ikinciye dönüp bakmadıklarını da tespit etti. Beşinci postadan sonra artık bu oran %15 oluyor.

Hayalet Şehir Google+

hayaletsehir_tech

Geçen sene hesap edilen kritiklerin sonuçlarına göre Google’ın sosyal ağ projesindeki düşüş,  ‘hayalet şehir’  olarak tanımlanmasını ispatlar nitelikte. Aslında bu durum çok şaşılası değil, Google+’ın ilk çıktığı geçen yılın Eylül ayından bu yana hiçbir patlama yaşadığını söyleyemeyiz.

Ortalama kullanım aktivitesi her geçen ay daha da düşüş yaşıyor; RJMetrics bunu da kayda geçti. Yeni üye olan kullanıcılar da aynı durumda. Bir heyecan yok, bir aktivite yok, halka devam ediyor ve Google+ gittikçe daha ıssızlaşıyor.

Sıkıcı bir sosyal ağı kim kullanmak ister? Tüm internet şirketleri ve insanlar, şu an Facebook’a yönelmiş durumda, çünkü postalar ve fotoğraflar orada beğeniliyor ve yorum buluyor veya  herkes arkadaşlarının ne yaptığını öğrenmek istiyor.

“Google+’ta arkadaşlarımız her hangi bir posta yazmıyorlar, biz niye yazalım?” diyenler çok fazla.

Araştırmacı Robert Moore şunları yazdı: “Dışarıdan gözlemlediğimiz kadarıyla, Google+ sosyal ağ dünyası için bir tehdit unsuru olması için daha önünde daha çok yol var.”

Kimilerine göre Google+ kullanıcılarının ilgisizliğinin sebebi ölüyor olması: ölümcül bir spiralin içinde dibe gidiyor ve geri çıkması imkansız.

Bir kısım haber siteleri artık Google+ servisini kullanmıyor, böylece takipçileri de girip bakmıyor çünkü yeni haber bulamıyorlar.

Google’ın başındaki en büyük zorluklardan biri şu an bu sorunu geç olmadan düzeltmek. Çünkü sistem Google için gerçekten ciddi bir yatırım.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi