Google Translate ayda 200 milyon kullanıcıya ulaşıyor

Google Translate ayda 200 milyon kullanıcıya ulaşıyor
CBS News haberine göre Google Translate 6 yıllık bir süreçte aylık 200 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Bir blogda Google Translate bilimcisi Franz Och şunları söyledi: "Bir gün içinde yaklaşık 1 milyon kitap içinde bulabileceğiniz kadar yazı çeviriyoruz. Başka bir deyişle, dünya üzerindeki tüm profesyonel insan çevirmenlerin bir yılda çevirdiğini bizim sistemimiz bir günde çeviriyor."

Google Translate kolay kullanılabilir bir arayüze sahip. İstediğiniz textin anında kopyala-yapıştır ile çevirisini öğrenebiliyorsunuz. Program, hali hazırda 64 dilde çeviri yapıyor. Tabi ki her dil kendine özgü kurallar barındırdığı için çeşitli hatalar yapabiliyor. Ama takdir edersiniz ki sonuçta bu bir program. Yani sezgilere sahip değil. Henüz konuşma konusunda teknoloji "Siri" den öteye geçemedi ki, o bile kusursuz değil.

Franz Och, gelecek konusunda Google Translate ve diğer Google ürünlerine güveniyor. Google Chrome yabancı dilde bir site bulduğunda çevirilmesini talep edip etmediğimizi de bize soruyor.

Och son olarak şunları ekliyor: "Herkesin nerede olduğu veya hangi dilde konuştuğu fark etmeksizin istediğini istediği dilde paylaşabileceği bir dünya hayal ediyoruz."

Google'da 2011 yılında en çok kullanılan diller:

ilk_10_dil

Google Translate haftalara göre kullanımdaki artışını gösteren grafik:

google_translate_haftalık_rapor

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi