Google Knowledge Graph’ın 5 yararlı özelliği

Google Knowledge Graph’ın 5 yararlı özelliği
Geçtiğimiz hafta Google, insana özgü düşünmeyi başarabilecek bir teknoloji olan Knowledge Graph’ı çıkarmıştı. İşte bu uygulamanın 5 pratik özelliği.

Google, Knowledge Graph ile aramalarınızı daha uygun ayrıntılarla genişletti ve bu ayrıntıları artık sonucun sağ tarafında gösterecek. Arama hızında kayda değer yükseliş olmuş durumda.

Google arama motorunun yeni versiyonunu kullandığınızda, gayet kullanışlı olduğunu görüyorsunuz. Google, arama yaptığınızda, sorgunun temelini araştırıyor ve bunun için Wikipedia ve CIA World Factbook gibi yerlerden yardım alıyor. Eğer, aramanız 500 milyondan fazla sonuç içeriyorsa, Google’ın eklediği bir tuş sayesinde öne çıkan uygun sonuçları ilk başta görebiliyorsunuz. (Teknoloji şu an %100 kapasiteyle kullanılmıyor ama yine de üye girişi yaptıktan sonra Google’da arama yaptığınızda sonucu görebilirsiniz.)

Yeni sidebar(köşe çubuğu), aramanızda ve temel sorunun cevabında hızlı bir göz atma sunduğu için güzel bir buluş. Bu sayede Wikipedia’ya baş vurmanıza daha az gerek kalıyor ve sidebar bir çok şeyin üstesinden gelmenize yardımcı oluyor.

Film, müzik, kitap ve TV önerileri bulabilirsiniz

Alışveriş sitelerine girdiğinizde görmüşsünüzdür: “bunu satın alanlar ayrıca bunu da satın aldı”. Bu tür bir öneri ile sidebar’da film, müzik, kitap, artist gibi şeylerde arama yaptığınızda karşılaşıyorsunuz: “insanlar bunu da aradı”.

Google sadece beş şeyi orada listeliyor, bazen de her şey açık bir şekilde görülebiliyor. Mesela Açlık Oyunları kitabı için, öne çıkan aramalar üçlemedeki diğer başlıkları da içeriyor. Ama bazen sidebar’daki bu diğer detaylar yeni şeyler keşfetmek için bir fırsat doğuruyor. Bir anda kendinizi ilgi çekici başka bir kitapla uğraşırken buluveriyorsunuz. Veya çok beğendiğiniz bir filmi aradığınızda, senaristinin veya yönetmenin ismine tıklayarak onun diğer eserlerine erişebiliyorsunuz.

Açıkçası, bu özellik bazı film, kitap veya müzik öneri uygulamaları kadar güçlü değil ama bir saniye içinde size farklı seçenekler sunabiliyor.


         knowledgegraph_tech


Kültürel veya diğer sosyal etkinlikleri bulabilirsiniz

 Size yakın veya istediğiniz her hangi bir yerde hangi kurumun nasıl bir etkinliği var, canlı öğrenebilirsiniz. Mesela; konser, tiyatro, sinema vs.

Bir grup veya sanatçının canlı performansı var ise, Google size ne zaman ve nerede olduğunu söylüyor. Google ayrıca öne çıkan sportif takımların programlarını da arama sonuçlarının en başında gösteriyor, yani sidebar’da bile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Seyahat edeceğiniz yerlerdeki görülmesi gereken yerleri öğrenebilirsiniz

Yeni bir şehir mi gezmek istiyorsunuz? Google ilginizi çekecekleri beş ana başlık altında öneriyor. Diyelim Paris’e gideceksiniz; öneriler gayet açık(Eiffel Kulesi, Louvre, vs.), ancak ilgi çekici noktalara tıklayarak, harita, adres ve telefon numarası ile birlikte ek olarak gezilebilir olan yerlere kısaca göz gezdirebilirsiniz.

İlgi çekici noktalar önerisi, az bilinen mekanlar ve tanınmamış yerler açısından çok kullanışlı.

Yakınlardaki PTT, hastane, kuru temizleme, Çin restoranı vs. yerini öğrenebilirsiniz

En yakın kargo şirketinin yerini öğrenmek için Google pratik bir harita ekliyor. Kargonuzu farklı bir yerden postalamak istiyorsanız, sadece adını yazmanız yeterli.

Haritalar ayrıca kamp ve piknik alanları, havuzlar, İtalyan restoranları veya Kahve Dünyası’nı da gösterecek.

Başka bir şehirde saatin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz

 Son olarak, pratik bir şekilde Dortmunt, Beyrut, Şangay vs. istediğiniz bir şehirde saatin kaç olduğunu Google’dan öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece şehrin ismini yazıp enter’a basmak.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi