Google arama motoru nasıl çalışıyor? (Infografik Haber)

Google arama motoru nasıl çalışıyor? (Infografik Haber)
Dünya devi Google arama motoru, bu kadar doğru sonuçları nasıl bulabiliyor?

Arama motorları sıralamasında açık ara önde olan Google'ın, aradığınız bir içeriği nasıl hızlıca sizlere gösterebildiğini hepimiz merak etmişizdir. Google tarafından hazırlanan bu infografik, bu sorulara yanıt veriyor. Google 1 milyon bilgi işlem saati harcayarak index oluşturuyor, ki bu da 100 milyon gigabyte'a denk geliyor. Arama yaptığınız anda, istek saatte yüzlerce milyon mil yol katediyor ve çok sayıdaki farklı veri merkezine ulaşarak olası sonuçları listeliyor. İçeriğin güncelliği, URL ve sayfa başlığı, sayfadaki kelimeler ve benzeri çok fazla bileşen sayesinde, aramaya en yakın sonucu veren web siteleri listeleniyor. Tabiki burada her zaman %100 doğru sonuçlar veremiyor ancak gerçekten çok başarılı olduğu bir gerçek. Aşağıdaki infografikte herşey daha detaylı gösterilmiş.

Google Search Infografik

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi