Gmail'de mailler artık Tab şeklinde!

Gmail'de mailler artık Tab şeklinde!
Gmail yeni Tab ve kategori görünümüne geçti.

Google'nin mail servisi gmail yenilikle devam ediyor. Daha öncesinde kullanıcıların bazıları gelen kutusu ile ilgili negatif görüşler bildiriyolardı. Google bunu dikkate almış olacak ki mail ana sayfasında güzel bir yenilik yapmış.

 

Gmail, email kargaşasını azaltıp kullanıcıya daha gerekli mailleri gösterme mücadelesine yardımcı olmak amacı ile “Kategoriler” özelliğini getirdi ve hem desktop hem de mobilde yeni arayüzü ile birlikte aktif hale getirdi. Yenilik her ne kadar kullanıcı arayüzündeki gibi gözükse de esasen yapılan maillerinizi gruplandırıp size gösterme şekline getirilen yeni yaklaşımdı.

 

Bu yeni yöntemde 5 ana kategori belirlenmiş ve herbiri için gelen kutunuz tablara bölünmüş. Bir nevi alt-gelen kutuları oluşturulmuş. Mailler bu kategorilere dağıtılıyor. Inbox (Gelen Kutusu) kısmında size Size sadece primary tab ‘ına düşen mailler gösteriliyor. Telefonunuza da yine aynı şekilde sadece primary inbox ‘a düşen maillerin bildirimi geliyor. Yani bu sayede bildirim sayısı da azalmış, kafanız biraz rahatlamış oluyor.

 

Dekstop:

 

Android:

 

Gmail'in getirdiği 5 yeni kategoriden istediklerinizi aktif istemediklerinizi deaktif hale getirebiliyorsunuz. “Settings/Configure Inbox” ‘dan bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bunların neler olduğu ve özelliklerini sıralayalım;

 

Primary: Kişisel mailleşmeler ve diğer tablarda gözükmeyen mailler.

Social: Facebook, twitter, youtube ve benzeri sosyal ağlardan, içerik paylaşım sitelerinden gelen mesajlar

Promotions: Banka, alışveriş, iş arama gibi sitelerden gelen kampanya, indirim, teklif gibi içerikleri taşıyan her türlü pazarlama e-maillerinin düştüğü tab.

Updates: Online işlemler sonucu gelen bildirimler, faturalar, otomatik ve düzenli gönderilen bültenler gibi mesajların düştüğü tab.

Forums: Forumlar, mail listleri, google, yahoo grupları gibi yerlerden gelen mesajların düştüğü tab.

 

Google bu yeni yöntemi ile biriken mail kargaşasına son vermeyi hedefliyor. Mail yığınları ile mücadelede kontrolü yeniden size vererek, tablar sayesinde bir bakışta neyin yeni olduğunu ve hangi maili ne zaman okumak istediğinize daha verimli karar verebilmenizi sağlıyor.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi