Gimp 2.8 yeni görünüşü

Gimp 2.8 yeni görünüşü
Görüntü işleme programı Gimp, yeni sürümü ve yeni görünümü ile çıktı.

Gimp 2.8 sürümün çıkışı sansasyon yaratacak bir olay olmasa da büyük bir haber denebilir.  Çapraz platform görüntü editörü yıllardır Windows, OS X ve Linux işletim sistemleri için hizmet veriyor. Windows kullanıcıları programı kullanırken bir çok pencereyle mücadele ediyordu. Bu son versiyonda tek bir pencerede çalışma opsiyonu bulunuyor.

Eski sürümünde olduğu gibi bir çok pencereyle kurcalamaya alışık iseniz bu yeni sürümde biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Ama başından beri bu işlemlerin tek bir pencerede yapılmasını isteyenler çok fazla ki haklılar da.

Bu yeni arayüzle kullanışlılık olarak kendini geliştiren program, kullanıcıya daha çok şeyler sunmakta. Yükleme pencereleri düzenlenebiliyor, satır ve sütunlar ayarlanabiliyor ve daha çok kısayollar mevcut. Kişisel yükleme araçlarıyla kendinize daha çok boş alan oluşturabilirsiniz.

Metin ile resimleri bir imaj üzerinde birleştirmek istiyorsanız bu da artık tek pencere üzerinden mümkün. Pop-up araçkitine ihtiyaç olmadan klavye kısayolları ile işinizi halledebilirsiniz.

Yeni kafes dönüşüm aracı ile resimlere örme ve sarma efektleri verebilirsiniz. Bu versiyonda tablet kullanıcıları da unutulmamış. Timesaver özelliği ile her hangi bir araç, desen, fırça veya program etiketlenerek istenen görevi daha sonra yapmak üzere etiketlenebiliyor.


gimp_tech


Tabi ki geleneksel tuşlar ve araçlar mevcut ancak eğer eski sürümü kullanıp ben beğenmedim diyorsanız bu yeni sürüme ikinci bir şans tanımanızı tavsiye ederim. Zaten bu seçimi yapmış iseniz, keşif için iyi bir seçim yaptığınızı söyleyebilirim.

Daha çok bilgi edinmek ve ücretsiz sürümünü indirmek için GIMP 2.8 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi