General Mobile Planet hayal kırıklığı

General Mobile Planet hayal kırıklığı
General Mobile'nin piayasaya sürdüğü Planet modelini inceliyoruz.

General Mobile'nin yeni modelinin reklamını pek çok yerde görmüşsünüzdür. En önemli özelliği geniş ekran sağlıyor olması şeklinde lanse edilen ürünün diğer özelliklerinden de bahsedilm biraz.

4 inç ekran boyutuna sahip telefon 800*600 çözünürlük sunmakta. Ekran teknolojisi TFT olarak tasarlanmış. Android 2.3.4 işletim sistemi ile piyasaya sürülen bu model 1 Ghz işlemci ve 350 Mb dahili hafıza kapasitesine sahip. Türkiye'de henüz kullanılmasa da 4G desteği vermekte. Ekranın 4:3 olmasının avantajları dökümanları ve internet sayfalarını daha rahat incelemenize olanak tanıması olabilir. 5 MP 4x dijital zooma sahip kamerası mevcut ancak kamerasını kullandım ve pek memnun edici değil. Bunun yanı sıra ilk dikkatimi çeken ekran kilidi oldu. Ekran kilidine kısa yollar atayabiliyorsunuz. Ekran kilidini kısa yola doğru açarsanız doğrudan o seçeneği açıyorsunuz.

ekran kilidi

Siz bakmayın Pantech yazdığına, aynı özellik General Mobile Planet'de de var. Aslında şekli, özellikleri birebir aynı tek farkla Pantech Pocket modelinin dahili hafızası 600 Mb, General Mobile Planet'in 350 Mb. Pantech Pocket modelini 2011 yılında piyasaya sürdü tabi Türkiye'de mevcut satışı olmadığından yüksek ihtimal kimse böyle bir cihazı tanımıyordu. Aslında çok da inovatif bir ürün değil Planet. Muhtemelen özel anlaşmalar ile adı değiştirilerek Türkiye'ye getirilmiş bir ürün.

Fatih Projesi ile Türkiye'de mobil cihaz üretimi konusunda belki de bir umut olabileceğine inandığım bir markanın bu şekilde davranması üzücü. Planet'in 999 TL'den satılmaya çalışılması da ayrı bir şey. Size 1000 TL ve altında bir kaç model tavsiyesinde bulunayım neden fiyata takıldığımı anlarsınız;

Sony Xperia Pro; Andorid, 1 Ghz işlemci, 512 Ram, 3.7 inç ekran, kayar QWERTY klavye, 8 MP kamera... fiyat 859 TL

HTC Dedire D; Android, 1.1 Gb dahili hafıza, 3.7 inç ekran, 1 Ghz işlemci, 768 Mb Ram, 5 MP kamera... fiyat 969 TL

LG Optimus Black; Android, 4.0 inç ekran, 2 Gb dahili hafıza, 1 Ghz işlemci, 5 MP kamera... fiyat 989 TL

Samsung Galaxy Ace Plus; Android, 1 Gb dahili hafıza, 3.7 inç ekran, 1 Ghz işlemci, 5 MP kamera... fiyat 849 TL

Seçim sizin...

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi