Facebook’un ‘Halka Arz’ politikası sektörü nasıl etkiler?

Facebook’un ‘Halka Arz’ politikası sektörü nasıl etkiler?
Facebook’un 16 milyar $ değerindeki halka arzı, sosyal ağ sektöründeki şirketleri direkt veya dolaylı olarak etkileyecek.

Facebook, kesinlikle tarihteki en geniş halka arzı gerçekleştiriyor ve yankıları sosyal iş hayatı var olduğu sürece devam edecek.

Bugün, çok daha fazla organizasyon, sosyal ağ iş hayatı sonuçlarını; işbirliğini ve iletişimi geliştirmek için, marka bilinirliğini arttırmak için, iç ve dış müşteriler ile daha çok meşgul olmak için, müşteri hizmetlerini ve yardım masalarını güçlendirmek için kullanıyor veya değerlendiriyor. Şirketin halka arzda hisse senetlerinin fiyatı 38$ ve yaklaşık 16 milyar $ kar yapması bekleniyor, böylece farkındalık ve sosyal ağ sektörüne olan ilgi artacak.

Dachis Grup Strateji yöneticisi Peter Kim’in söylediği gibi: “Yükselen bir dalga bütün gemileri kaldırır.

HootSuite CEO’su Ryan Holmes şunları söyledi: “Bence halka arz, büyük bir onay damgasıdır. Bütün sektörü doğrular nitelikte bir hareket. Sosyal ağ sektörü şimdi gerçekten kucaklanmış durumda. ‘Twitter ve Facebook kalıcı mı yoksa bitebilir mi?’ muhabbetleri de artık sona erdi. Artık biliyoruz ki bu iş büyük bir marka ve sadece heves değil.”

Şirketler artık sadece kabul görmek açısından değil, sosyal ağ kullanımının kavranması açısından da gelişmek istiyor. Artık ‘Girişim için Facebook’ düşüncesiyle kendilerine yeni bir araç edindiler.

Enterprise Sosyal Yazılım şirketi genel menajeri Sameer Patel şöyle diyor: “Şu an, iç ve dış sosyal sektör işbirliğinin bir sonraki aşamasına giriyoruz, bu aşamada müşteriler taklit özellikli sosyal ağlar istemiyor. Dünya artık işlemsel ve geniş işbirliği içinde çalışıyor. Bu Facebook ve sektörel ağ ile işlerini yürüten büyük iş platformları, müşteri, işçi ve işvereni bir araya getirerek daha gerçekçi ve daha iyi finansal performans gösteriyorlar.”

İç pazarda da sosyal ağ gelişirken, yarışın içinde atı olan uzmanlar Facebook’un buna faydası olacağını düşünmüyorlar. Facebook’un daha global çalışan şirketlerin işine yaradığını söylüyorlar.

Uzmanlar, hiçbir şey olmasa dahi Facebook’a yatırım yapanların şirketlerinin aktifliğini arttıracağını ve müşterilerle aralarını daha da yakınlaştıracağını belirtiyor.

Facebook, kendi platformunu genişletmek için, özellikle mobil alanda, satın alma tuşu yerleştirerek işlemleri kolaylaştırabilir.

Ne olursa olsun, Facebook halka arza başladı ve bunun sosyal çevre için uğurlu olacağına hiç şüphe yok. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi