“Facebook” olamayan 7 şirket

“Facebook” olamayan 7 şirket
Facebook şu an dünyanın en büyük sosyal ağı. Peki Facebook olmasaydı hangi firmalar öne çıkabilirdi?

Facebook artık çaylak değil, bu sektörde hatırı sayılır yol kat etti. Samimi bir platforma sahip olan şirket sosyal ağ devi haline geldi ve şu an 900 milyondan fazla kullanıcısı mevcut.

Facebook geçen hafta itibariyle halka arz ile daha çok nakit parayla tanışmış olabilir, ama bu, bir sosyal ağın ilk kez kendini dünyaya kanıtlama çabası içine girişi değil. Daha önce de birçok site en popüler olma duygusunu yaşamıştı. Peki onların kaybolup gitmesine ne sebep oldu?

 Bazılarına göre, serverın istikrarsızlığı veya finansal destekteki yetersizlikler buna sebep oldu. Diğer bir sebebe göre, bazı eski popüler sosyal ağlar gerekli maddi desteği aldı ama bunlar, elde ettikleri şirket tarafından engellendi ve birileri şirketi sosyal ağdan daha geniş gördükleri başka alanlara kaydırdı.

Ancak diğer sosyal sitelerin Facebook’la şu an yarışabilecek durumda olmamasının en büyük sebebi zamanlamadır. Bugün, web daha güçlü, daha hızlı ve hiç olmadığı kadar kalabalık. İnsanlar Internet bağlantısı ile iletişim kuruyor, para kazanıyor, eğleniyor ve bunu istediği her an yapıyor. Bu olanların hepsi son 10 yılda gerçekleşti. Hatta 20 yıl önce hayali bile yoktu.

Şimdi, Facebook yokken sosyal ağ sektörünün kralları olan sitelere bir göz atalım. Tabi ki hepsinin başarısız olduğunu söyleyemeyiz. Birçoğu hala kullanımda ama orijinalliğini kaybetmiş.


AIM_tech


1. AOL

90’larda bilgisayar kullananlar için Internet eşittir AOL idi. Chat odalarından AIM’e (AOL Instant Messenger), AOL online aktivitenin merkeziydi. Şirket, Netscape isimli önde gelen tarayıcıyı, müzik ve MP3 çalar servisi WinAmp’ı satın almıştı ve gitgide devleşmişti.

2001 yılında ihaleyle Time Warner medya şirketini de satın aldı. Bu, iş hayatının en kötü birleşmesi olarak tarihe geçti. Birleşmeyle başlayan düşüş ile AOL gözünü gelişen teknolojiye çevirdi, geniş bantlı ve gerçek zamanlı sosyal kanallar oluşturmayı denedi.

2000’lerin ortasında sosyal uzayda yarışa devam etmek için tekrar çabaladı, ama 850 milyon $’a Bebo’nun alınması başarı gibi gösterilse de büyük hata olduğunu kendileri de biliyordu. Bugün, AOL medya ve reklam şirketi olarak biliniyor ve The Huffington Post sahne eşyalarının sahibi.


geocities_tech


2. GeoCities

GeoCities başlarda kullanıcılara topluluklar kurarak beğeni fikri üzerine anasayfalar oluşturabilecekleri web hosting servisi idi. Sayfalar daha çok spesifik özellikliydi, mesela ‘şehirler’ bölümünde ‘Silikon Vadisi’ içinde (bilgisayarlar/elektronik) veya ‘İstanbul’ (Eğlence) gibi.

Zirveye yaklaşırken, GeoCities’i Yahoo 3 milyar $’a satın aldı. Yeni telif hakkı kuralları kullanıcıları mutsuz etti ve protestoyla karşılaştı. Diğer sorunlar bir yana, Yahoo siteyi karlı hale getiremedi ve site 2009’da kapandı.


sixdegrees_tech


3. SixDegrees.com

SixDegrees.com, ismini 6 ayrı konsept üzerine çalışmasından alıyordu ve kurulan ilk sosyal ağlardan biriydi. Kullanıcılar arkadaşlarını ve ailelerini listeleyebiliyordu, diğer kişilere katılmaları için davet edebiliyordu ve diğer kullanıcılarla olan bağlantılar görülüyordu.

En parlak döneminde, 1 milyon üyeye sahipti ve NADP ile ortak olmuştu. Site zamanla daha fazla ileri gidemedi ve 2001’de kapandı. Sonra tekrar hayata döndü, ama bu sefer sadece eski üyeler davet edebiliyordu.


friendster_tech


4. Friendster

Friendster, bir süre sosyal ağın zirvesi olarak düşünülmüştü. Kullanıcıların bağlanmasına, iletişim kurmasına ve online içerik paylaşmasına izin veriyordu. Kurulmasından birkaç ay sonra 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı.

2003’te Friendster zirvede iken, Google, şirket için Jonathan Abrams’a 30 milyon $ teklif etti, ama o Kleiner, Perkins, Caufield & Byers and Bencmark Capital tarafından finanse edilmeyi seçti. Bu teklifi reddetmesi, Silikon Vadisinin en büyük hatalarından biri olarak tarihe geçti. Site, talepler sayesinde zorlukla devam etti ve web sayfasında bir çok sorunla karşılaştı. 2004 yılında MySpace’in gölgesinde kaldı.

Friendster 2011’de genişlemesine tekrar odaklandı ve Asya temelli sosyal oyun olarak şu an yine sektörde. Bugün, kullanıcılarının %90’ından fazlası Asyalı ve aylık kullanıcı artışı %50 civarında.


myspace_tech


5. MySpace

2003’te, Tom Anderson, Chris DeWolf ve diğer birkaç Friendster kullanıcısı sitede potansiyel olduğunu gördü, ama altyapıda birkaç eksiklik tespit etti. MySpace ekibi ve kaynakları eUniverse tarafından desteklendi. Yeni platform, hızlı bir şekilde popülariteyi artıracak programcılara sahipti.

2006 itibariyle, MySpace 580 milyon $’a NewsCorp’a satıldı ve 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Site 2007 yılında altın çağını yaşıyordu, sosyal ağ sektörüne hükmediyordu ve değeri 12 milyar $’a ulaşmıştı.

Sitenin düşüşü ise 2008 yılında başladı. O dönem Facebook durdurulmaz hale gelmişti ve Alexa reytinglerini ele geçirmişti. Bununla birlikte, MySpace reklam gelirleriyle geri dönmek için çabaladı, ama Facebook’un 18 yaş ve altındaki milyonlarca üyesine karşı duramadı. 2009 yılında düşüş daha da hızlandı ve ay bazında milyonlarca üye kaybetmeye başladı.

MySpace daha sonra 35 milyon $ karşılığında Specific Media’ya satıldı ve Justin Timberlake sahiplik hisselerini ele aldı. Son olarak, Timberlake MySpace TV’yi yayına başlattı. Site geçtiğimiz Şubat’ta 1 milyon üyeyi geri kazandı.


second life_tech


6. Second Life

Second Life 2003 yılında Linden Lab. tarafından online sanal dünya olarak tasarlandı. Servis kullanıcılara diğerleriyle iletişim kurma, sanal özellikler oluşturma ve pazarlama, ve meslek aktivitelerine kişisel avatar ile katılma imkanı verdi. 2011’de 1 milyon aktif kullanıcısı bulunuyordu.

Second Life, direkt olarak Facebook’a rakip olarak gözükmese de, site bazı ülkelerde o kadar popüler oldu ki hayat oradan devam etmeye başladı. Bazıları artık sanal hayatın normal hayattan daha mutluluk verici olduğunu söylemeye başladı.

Second Life’ın hızlı gelişmesindeki en büyük etken istikrarı iyi sağlamasıdır. Hizmet şartlarındaki nihai değişikler ile, çeşitli uluslararası kurallarla birtakım Second Life işlerinin yasaklanmasına rağmen şirket büyümeyi başardı.


orkut_tech


7. Orkut

Orkut, 2004 yılında Google tarafından sessiz sedasız oluşturuldu. Site ilk olarak Kaliforniya’da kuruldu, ama şu an Brezilya’nın en popüler sosyal ağı konumunda.

Site, kullanıcılara tanıdıklarıyla bağlantı kurmalarında yardımcı oluyor. 2010 yılından beri, Brezilya, Hindistan ve Estonya’da çok popüler. O sene Estonya ve Hindistan’da insanlar Facebook’tan Orkut’a geçiş yapmışlardı.

Brezilya’da revaçta olmasının nedeni, sitenin yasal konuları. Şirket işe devam etmek için yönetim merkezini oraya taşıdı. Bugün Orkut’ta 66 milyon kullanıcı mevcut.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi