Facebook 'mahreminizi' satıyor!

Facebook 'mahreminizi' satıyor!
Facebook kullanıcı bilgilerini, 3.7 milyar dolarlık reklam gelirinin "hak edilmiş" bir kazanç olduğunu reklam verenlere ispat etmek için kullanıyor.

Kendi mecrasında yayınlanan reklamların doğru tüketiciye ulaştığını ve geri dönüşünün markaya iyi oranda olduğunu göstermeye çalışan Facebook, 1 milyar kullanıcının kişisel bilgilerini bir anlamda "satmaya" başladı. Son aylarda reklam verenlerin doğru müşteriyi hedefleyebilmelerine olanak veren şekilde kullanıcıların e-mail ve telefon numaralarını dolaylı yoldan paylaşıma açan firma ayrıca kim hangi sayfaya gitmiş, hangi siteyi ziyaret etmiş gibi verileri de reklamlar için kullanıyor.

 

Ayrıca yeni olan bir başka uygulama da Facebook kullanıcılarını "takip eden" reklam satışları.

 

Hangi reklam verenin yeni sistemde ortaklık ettiği açıklanmasa da, e-mail, telefon numarası, gezdiğiniz web siteleri gibi kişisel verilerinizin Facebook tarafından dolaylı şekilde paylaşıldığını firmanın kendisi açıkladı.

 

Prensipte, bir pazarlamacının reklamlarının etkililiğini ölçmek amacıyla kullanıcıyla ilgili bazı bilgileri takip etmelerine izin veren Facebook yeni reklam sistemiyle yine güvenlikle ilgili eleştirilerle karşı karşıya gelmeye başladı bile.

 

FACEBOOK VE REKLAM VEREN MEMNUN YA KULLANICI?


Facebook Exchange içindeki yeni uygulama şimdilik reklam gelirleri açısından başarılı olmuşa benziyor ki bu da yatırımcıdan gelen baskıyı az da olsa azaltmış durumda.

 

Ama bu durumda California merkezli şirket bir anlamda ip üstünde yürüyen cambaz durumuna düştü. Bu yeni uygulamayla gelirlerini arttırırken bir yandan da kullanıcıya ve yasa uygulayıcılara verdiği "gizlilik/güvenlik" sözünü çiğniyor.

 

Facebook'un reklam uygulamaları yöneticisi Gokul Rajaram "Pazarlamacıların doğru kişiye, doğru zamanda ve doğru mecrada ulaşabilmesi için bir süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni değişiklikler kullanıcının gizliliğine saygıyı koruyan bir biçimde gerçekleştirildi" dedi.

 

FACEBOOK KULLANICIYI, KULLANIYOR MU?


Bu konudaki tartışmaların odak noktasında Facebook'un kullanıcılarının gerçek kimliğini bilmesi ve kişisel verileri hakkında çok fazla bilgiye sahip olması ve bunu "kullanması" yatıyor. Her ne kadar Facebook hiç bir zaman reklam verene kullanıcı bilgilerini direkt olarak vermediğini söylese de bunları kendi sistemi içinde reklamları yönlendirmek amaçlı kullanmasının da farklı olmadığı yönünde eleştiriler mevcut.

 

Mesela eylül ayından itibaren Facebook elinde e-mail ve telefon listesi olan firmaların, bu bilgilerle gerçek kullanıcıları eşleştirmelerine ve onları direkt olarak hedef almalarına olanak sağlıyor. Facebook Exchange, reklam verenin listesindeki bilgilerle kullanıcıların profillerine girdikleri bilgileri kendi veri tabanındakilerle eşleştirip bir köprü görevi görüyor. Böylece her ne kadar kullanıcı verisi direkt olarak paylaşmasa da yine de üyelerin gizliliğini bir anlamda ihlal etmiş ve onlara fark ettirmeden başkaları tarafından bulunmalarını sağlamış oluyor.

 

AKILLI TELEFONLAR DA ONLARA ÇALIŞIYOR


Akıllı telefonlarında Facebook uygulamasını kullanan üyeleri ise bir başka sürpriz bekliyor. Facebook uygulamasını kullanan üyeler, oyun sitesi Zynga'ya girdiklerinde aslında arka planda Facebook tarafından onların kişisel verilerine göre yönlendirilmiş reklamlarla karşılaşıyorlar. Kullanıcı bunları tesadüfi reklamlar sansa da aslında Facebook akıllı telefonlara da böylece müdahale etmiş oluyor.

 

Yıllardır Facebook kullanıcıları, paylaştıkları ve beğendikleri içerik sayesinde reklamlar tarafından hedeflendiklerini düşündüler ama artık bu durum değişiyor. Yeni reklam stratejisi ile şimdiye kadar Facebook reklamlarını kullanmayan şirketler bile artık burada reklam vermeye sıcak bakıyor; ne de olsa bir nevi hedef kitle garantisi veriliyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi