E-Kimlik'ler hazır!

E-Kimlik'ler hazır!
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan E-Kimlik çalışmalarında sona doğru.

2012'den itibaren kullanılması planlanan E-kimlik kartları, pasaport, ehliyet, nüfus ve banka hesapları gibi birçok bilgiyi içinde barındıracak. Tübitak yeni E-kimlik'ler ile ilgili tanıtımını Gebze kampüsünde yaptı ve 2012 yılında ilk e-kimliklerin verileceği bildirildi. E-kimlik sayesinde birçok dolandırıcılık ve yolsuzluğun önüne geçilmesi bekleniyor. İçinde şifre bulunan kartları sahibinden başka kimse kullanamayacak. Birçok kişisel bilgiyi barındıran e-kimlik ile proje bitiminde 10 milyar lira tasarruf yapılması hedefleniyor. İlk kartlar 2012'de verilecek ve 3 yıl içinde tüm çalışmalar tamamlanıp tüm Türkiye'ye yayılacak.

İlk olarak Bolu'da 200 bin kişiye e-kimlik kartı dağıtan TÜBİTAK, tüm şüreçleri başarıyla sonuçlandırdı. E-kimlik elektronik ortamda tek kart ve tek şifre ile her şeye kolayca ulaşma imkanı sağlıyor. Bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kart sayesinde kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetinin önüne geçilecek.  

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi