Durex'in Twitter gafı

Durex'in Twitter gafı
Durex feminstlerin tepkisiyle karşılaştı.

Günümüzde sosyal medya markların en büyük reklam mecralarında biridir. Burada yapılan reklamlar doğrudan son kullanıcıya ulaşır ve son kullanıcı aracılığıyla yayılır. Güney Afrika Durex Twitter'da takipçilerini arttırmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı seks içerikli şakalar yapıp insanların ilgisini çekmek, hem yapılan şakaların retweet olarak dönmesini sağlamak hem de takipçi sayısını arttırmaktı. Ancak yapılan şakalar kadına yönelik aşağılama ve istismar içerince kampanya durdurulmak zorunda kalındı.

#DurexJoke kampanyası @DurexSA tarafından başlatıldı. DurexSa'nın tweetleri Güney Afrika'nın en büyük feminist grubunun tepkisiyle karşılaştı. Yapılan şakaların kadına karşı aşağılama ve küçük düşürücü öğeler içerdiğini düşünen grup karşı harekete geçti. Durex firması ortada bir hatanın olduğunu fark ederek kampanyayı durdurdu. Bunun en önemli sebebi Güney Afrika'daki hassas durum. Güney Afrika'da her dört erkekten biri hayatı boyunca en az bir kez tecavüze teşebbüsde bulunuyor. Durum bu kadar hassas olunca yetkililer kampanyayı durdurdu ve yine Twitter üzerinde özür tweetleri yayınladı. İşte Durex'in özür tweetleri;

-"Bugün sebep olduğumuz kargaşa için gerçekten üzgünüz. Bizim kadın haklarına ve güvenli sekse inancımız tamdır. Bizi haklı çıkardığınız için teşekkür ederiz."

-"Milyonların saygı duyduğu bir marka olarak, dün sayfamızda yayınlanan şakalar için özür dileriz. #DurexApology"

-"@FeministSA'dan da özür dileriz. Ayrıca sizlere, Güney Afrika'da kadına karşı şiddet ve tecavüz olaylarının halen ne kadar büyük bir sorun olduğunu hatırlattığınız için teşekkür ederiz."

Kampanya her ne kadar çirkin de olsa; başladığı gün itibariyle bir kısmın ilgisini çekmiş olacak ki hem takipçi sayısında artış olmuş hem de şakalar retweet yapılmış. Beğenenlerden daha büyük bir kısmın tepkisiyle karşılaşınca da  Durex yukardaki açıklamaları yaptı.

Kampanyanın zamanlaması konusunda da bazı şüpheli haller var. 25 Kasım - 10 Aralık arası Güney Afrika'da "16 Days" adlı aktivist proje gerçekleştiriliyor. Projenin amacı kadına ve çocuğa karşı şiddete hayır. Projeye başlayan kişinin kafasından ne geçiyordu bilemem, sanki biraz PickUp Lines'dan esinlenmiş.

Daha önce de buna benzer bir kriz Kenneth Cole firması tarafından yayınlanan tweetle ortaya çıkmıştı. Firma #Cairo (Kahire) hashtag'ini kullanarak bir reklam tweeti yaymıştı ancak tam bu sırada Mısır'da ayaklanmalar başlamış ve isyancılar bu hashtag'in altında haberleşmekteydi. Firmanın yaydığı tweetin türkçesi "Milyonlar Kahire'de şamata yapıyor. Söylentiye göre bizim yeni ilkbahar koleksiyonumuzun internette satışa sunulduğunu duymuşlar." şeklinde olunca. Mısırlı isyancılar durumu pek hoş karşılamamış.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi