Dijital Oyunlar

Dijital Oyunlar
Dijital Oyunların dünü, bugünü ve yarını...

Geçtiğimiz hafta katıldığımız Mobil Monday etkinliğinde Erdem Çelik "Yeni Medyanın Yeni İşi Dijital Oyunlar" konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Konu oyun olunca biz de bu işi tüm detaylarıyla sizlere aktarmanın faydalı olacağını düşündük. Tabiki kendi fikir ve önerilerimizle.

Dijital oyun konusunda biraz eskiye gidersek 70 li yıllarda Atari ve Konami ile başlayan serüven 80'li yıllarda Mario Bros, 90'larda Play Station ile devam etmiş ve günümüzdeki XBOX, Wii, iTunes ve Zynga tarzı bir hale bürünmüştür. Artık günümüzde oyun sektörü;

Çok sayıda oyuncu Çok dilli Çok sayıda ortamda oynanabilir Çok sosyal Çok eğlenceli Çok mobil Çok çeşitli gelir kanalları Çok güçlü

bir hale dönmüş durumdadır.

  • Oyuncu sayısı > Bir milyar
  • Oyunla tanışma < 5 yaş
  • Ekonomik büyüklüğü ~ 70 milyar dolar
  • Büyüklük > Hollywood
  • Büyüklük >> Müzik
  • Angry Birds download sayısı ~ 500 milyon
  • Farmville, CityVille gibi Zynga oyunlarını oynayan sayısı > 250 milyon
  • En hızlı satılan elektronik ürün Xbox Kinect: 60 günde 8 milyon
  • Facebook içinde oyunun payı ~ %80
  • Bir oyundan bir günde elde edilebilecek gelir = 223 milyon euro

Türkiye'de Zynga oyunlarını oynayan 13 milyon kişi var. Şu an Türkiye'de oyun sektörünün 15 milyon oyuncu olduğunu düşünüyoruz. Sektörün geleceğinin Mobil Sosyal oyunlarda olduğu bir gerçek.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çelik'in sunumunun tamamını linkten indirebilir ve Dijital Oyun sektörü hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dünya'da Dijital Oyun endüstrisi 20 milyar dolarlık bir hacme ulaşmışken Türkiye'de bu rakamın 200 milyon dolarlarda kalmasının nedeni belkide biz hızlı tüketicilerin oyuna para vermeyi bir enayilik (afederseniz) olarak görmemizden kaynaklanabilir. Türkiye'de oyun oynayan her 100 kişiden sadece biri bugüne kadar oyuna para vermiş, bu da çok enteresan bir istatistik.

Burada oyunlardan gelir elde edilirken kullanılan iş modelleri de çok büyük öneme sahip. F2p (free to play) en yaygın iş modeli olarak karşımıza çıkmakta. Belkide hayal bile edemediğimiz yeni modellemelerle sektördeki karlılık hacmi arttırılabilir. Ne dersiniz?

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi