Çok yeni ve çok iddialı!

Çok yeni ve çok iddialı!
Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC’nin piyasaya sürdüğü en son model Droid DNA, Android tabanlı telefonların en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Telefon, LG ve Google’ın sunduğu Nexus 4 ve Samsung’un Galaxy Note II telefonlarına en iyi rakip olarak gösteriliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi farklı bir ‘DNA’sı bulunan Droid DNA, 1920x1080 çözünürlüğe sahip olan ilk akıllı telefon. Droid DNA’nın 1080 piksel olan ekranı 12.7 cm genişliğinde.

 

 

Droid DNA’ya kıyasla Nexus 4 11.9 cm ekran genişliğine ve 1280x768 çözünürlüğe, iPhone 5 ise 10.1 cm ekran genişliğine ve 1136x640 çözünürlüğe sahip.

 

 

Droid DNA, sahip olduğu SuperLCD 3 teknololojiyle 1080p full HD özelliğini bir araya getirince, son derece canlı ve kaliteli renkler ve görüntü sağlıyor. Ancak telefonun tek iddialı olduğu konu ekranı değil. Dört çekirdekli 1.5GHz Snapdragon işlemci kullanan cihaz, 2GB RAM’e sahip. Aynı zamanda süper hızlı veri transferi teknolojisi LTE (Long Term Evolution) bulunduruyor. Bekleneceği gibi, Droid DNA Android’in en son versiyonu olan Jöleli Fasulye (4.1) işletim sistemi ve HTC’nin Sense 4 + kullanıcı arayüzü kullanıyor. 

 

 

KAMERA İÇİN YENİ YAZILIM VE DONANIM 

 

HTC’nin bir önceki modellerine göre Droid DNA’da yaptığı bir diğer önemli değişik, yeni kamera yazılımı. HTC’nin kendi teknolojisi olan ImageSense yazılımı ve donanımını kullanan kamera, optik özelliklerini güçlendirdiği gibi, bazı yeni fotoğraf içerikleri kazandırmış. Örneğin kameranın gezi modu, kamerayı kilit tuşuna basarak aktif etmemizi sağlıyor. Böylece, bir yerleri gezerken ani bir kare yakalamak isterseniz hemen kamerayı çalıştırabiliyorsunuz.

 

 

Droid DNA’nın ön panelindeki 2.1 mega piksellik kamera, 88 derecelik ultra geniş açıya sahip bir lens kullanıyor. Auto Portrait yazılımı, kendi fotoğrafınızı çekerken geri sayım yapıyor, böylelikle saçınızı düzeltmeye, dişinizde yemek artığı olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz.

 

 

İNCE VE ZARİF


Droid DNA, sahip olduğu birçok donanıma ve teknolojiye rağmen sadece 9.7 mm kalınlığında. Büyük ekranı cihazı biraz hantal gösterse de, yumuşak arka panel ve kıvrımlı köşeleri tasarımı güzelleştiren faktörler olarak öne çıkıyor. Droid DNA’nın bataryası, sürekli kullanım halinde bir gün gidiyor. Ancak 2,020mAh gücündeki bataryanın değiştirilme özelliğinin de bulunması birçok kullanıcıyı tatmin edecek bir faktör.

 

 

141 x 70.5 x 9.7 mm ölçülerindeki Droid DNA’nın ağırlığı ise 138 gram. 16 GB dahili belleği bulunan cihazın microSD kart girişi bulunmuyor. 4G’nin yanı sıra Bluetooth 4.0, NFC (Yakın Alan İetişimi) ve Wi-Fi özelliği bulunan cihaz, genel görünümüyle akıllı telefon piyasasına iddialı bir ürün olarak girmeye hazırlanıyor. ABD’de 21 Kasım’da piyasaya sürülecek olan cihazın fiyatı 199 dolar. HTC, ABD’de ön siparişler almaya başladı.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi