Bulutlarda ki gelecek: Bulut bilişim nasıl çalışır?

Bulutlarda ki gelecek: Bulut bilişim nasıl çalışır?
Sanallaştırma teknolojisinin değerini bulduğu yer: bulut bilişim

Son yıllarının teknolojik trendlerinden olan bulut bilişimin bu denli hızla yaygınlaşmasının en önemli etkeni şüphesiz fiziksel sunucuların sanallaştırılması. Sanallaştırmanın bu teknolojideki bu kadar en önemli olmasının birkaç temel nedeni var. Bu nedenlerin başında şüphesiz sanallaştırılmış sunuculardaki performans seviyesinin üst seviyede olması gelmektedir. 

Bulut bilişim teknolojisinin temel çalışma prensibine değinmeden önce, öncelikle sanallaştırma teknolojisini iyi anlamak gerekmekte. Çünkü bulut bilişim demek temel olarak sanallaştırma demektir.

Sanallaştırma teknolojisinin bu denli önemli bir etken olması, sunuculardaki donanımların maksimum verimde kullanılmak istenmesinden geçmekte. Her servise ya da her uygulamaya ait bir sunucu kurulumu ile bakım, enerji, yönetim gibi maliyetler oldukça yüksek olmakta. Ayrıca sunucu üzerinde kurulan uygulamalar ve servisler sunucu donanımını yeterince verimli kullanamamakta. Sanallaştırma tam bu nokta da güçlü donanımları daha verimli kullanabilmek adına, bir donanım üzerine bir den fazla sistem çalıştırılması mantığı üzerinde gelişen bir teknoloji olmuştur. Sanallaştırma teknolojisinin buradaki en etkin rolü, artık çok güçlü olan sunucu donanımları ile işletim sistemleri arasına girip, donanım üzerinde çalışan her bir sisteme direk olarak fiziksel donanıma erişimini sağlamak ve maksimum işlem gücünü sisteme sunmak. Örnek olarak yeni nesil bir 4 çekirdekli 2 işlemcili bir sunucu üzerinde 8 farklı sistemi rahatlıkla çalıştırmak mümkün olabilmekte. Tabi burada RAM miktarı ve depolama kapasitesi de bu sayısı belirleyen diğer önemli faktörlerdendir.

Bulut sistemlerin de tamamen eldeki sunucu gücünü doğru kullanmaya, erişilebilirliği maksimize etme, güvenliği maksimize etme gibi nedenlerden dolayı hayatımıza yerleşmeye başlamıştır.

Sistem ise oldukça temel bir mantıkta çalışıyor. Önde kullanıcılara hizmet veren bir sunucu kümesi, arkada ise bu sunucu kümesine işlem gücü kazandıran binlerce sunucu düşünün. Aşağıdaki görsel aslında çalışma prensibini oldukça iyi anlatmakta.

techcekirdek.com

Management Cluster aslında kullanıcıların direk olarak etkileşime geçtikleri sunuculardır. Geri kalan tüm işi bu küme deki sunucular API’ler ile arkasındaki işlem gücünü yönlendirmekte. Bir anda binlerce sunucuyu aynı işte çalıştırıp işiniz bittiğinde çalıştırdığınız binlerce sunucuyu bırakabilirsiniz. Bulut bilişimin bize sunduğu bu işlem gücü ve zaman kazancı özellikle önümüzdeki yıllarda hayatımızın bir çok alanında ortaya çıkacaktır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi