Bor ile çalışan yerli otomobil!

Bor ile çalışan yerli otomobil!
Tübitak tarafından üretilen ve bor ile çalışan yerli otomobil test edildi.

Bor ile çalışan yerli otomobil!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tübitak ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren) tarafından geliştirilen Bor yakıt pili ile çalışan aracı test etti. Bakan Ergün, sürüş sonrası yaptığı açıklamada "Günümüz elektrikli araçları lityum iyon piller kullanılıyor. Ancak bu piller araç içinde fazla yer kaplıyor ve hacmine göre düşük verimde enerji sağlıyor. Bor kullanılan yakıt pilleri mevcut pillere nazaran birçok yönden daha avantajlı." dedi. Bakan Ergün test sürüşünden oldukça memnun kalarak bu yakıt pillerinin aynı zamanda savunma sanayiinde de kullanılabileceğini belirtti. Ergün, TSK'nın arazide kullandığı ağır bataryalar yerine daha hafif ve verimli olan Bor yakıt pillerinin kullanılmasının mümkün olduğunu söyledi. Bakan Ergün'ün test ettiği araç, başlangıç anından itibaren 3 dakika içinde tam kapasite gaz üretimine başlama yeteneğine sahip. Üretilen gaz 3 kW'lık yakıt pilini sürekli olarak çalıştırabilmekte. 3 kW'lık yakıt pili sistemi proje kapsamında özel olarak tasarlandı. Tamamen yerli yapım olarak gerçekleştirilen araç içerisinde 20 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. Proje için özel olarak yaptırılan yerli motor ile aracın maksimum hızı 80 km/saat ve menzili 100 km olarak ölçüldü. Araç 1 kilogram borhidrür ile 35 kilometre yol gidebiliyor. Boren verilerine göre dünya bor rezervinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'de 900 milyon ton bor rezervi tespit edildi.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi