Apple ve Samsung'a dev rakip!

Apple ve Samsung'a dev rakip!
Yazılım devi Microsoft’un, Windows 8’in piyasaya sunulmasının ardından mobil dünyasında başlattığı atılım, markaya özel bir akıllı telefonla devam edebilir. Asya merkezli parça tedarikçilerine göre, Microsoft kendi akıllı telefonunun tasarımı üzerinde çalışıyor.

Teknoloji dünyasına yayılan son haberler, yazılım devi Microsoft’un tıpkı Apple’ın benimsediği gibi bir iş modeline geçerek, kendi ürettiği ürünlere kendi yazılımını geliştirmeye başlayacağını öne sürüyor.

 

 

Wall Street Journal gazetesine açıklamada bulunan Asyalı elektronik ürün parçası tedarikçileri, Microsoft’un akıllı telefon tasarımı üzerinde çalıştığını belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, telefonun kitle üretime girip girmeyeceği konusunda bilgi vermedi.

 

 

Aynı kaynaklar, gazeteye yaptıkları açıklamada, tasarlanmakta olan telefonun ekran genişliğinin 4-5 inç (10.5-12.5 cm) arasında olduğunu iddia etti. Microsoft, Windows 8 işletim sistemiyle çalışan Surface tablet bilgisayarını Haziran ayında açıklamış, 23 Ekim’de ise Windows 8 ile beraber teknoloji dünyasına sunmuştu. Asyalı yetkililer, şirketin tablet bilgisayarın ardından akıllı telefon piyasasına da girmek istediğini belirtti. 

 

 

MICROSOFT’TAN YORUM YOK


Geliştirdiği uygulamalar ve yeni nesil işletim sistemi Windows 8 binlerce çeşit cihazda kullanılan Microsoft, iş ortaklıkları gereğince planlarını kamuoyuna açıklamaktan kaçınan bir şirket olarak biliniyor.

 

 

Wall Street Journal’ın konuştuğu Microsoft CEO’su Steve Ballmer, kendi markalarına özgü bir akıllı telefon tasarlayıp tasarlamadıkları konusunda bir açıklama yapmadı. Ballmer, “Bu yaz piyasada Nokia, Samsung ve HTC ile güzel işbirlikleri gerçekleştirdiğimiz için memnunuz” dedi.

 

 

Sözlerine devam eden Ballmer, “Akıllı telefon konusunda bir planımız olsun veya olmasın, bu konuda bir açıklama yapmazdım” ifadesini kullandı. Ballmer’ın yanı sıra, bir Microsoft yetkilisi daha konu hakkında açıklamada bulunmayı reddetti.

 

 

Sadece yazılım üreten ve yazılımlarının kullanıldığı donanımı ortaklarına bırakan Microsoft, son yıllarda bu alışkanlığından vazgeçmeye başladı. Yazılım devi, Xbox 360 oyun konsolu başta olmak üzere yazılım+donanım alanında Surface ile devam ettirdiği stratejisini yakın gelecekte yeni ürünlerle sürdürebilir. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi